Wydarzenia 27 lis 2017 | Magdalena Liczkowska
Posłowie PO chcą poprawek w budżecie dla Bydgoszczy

Posłowie PO (od lewej): Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Teresa Piotrowska i Michał Stasiński

Budowa czwartego kręgu opery, droga S10, obwodnica Białych Błot i centrum sportowe Collegium Medicum to tylko kilka z inwestycji, w sprawie których posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli poprawki do przyszłorocznego budżetu państwa.

Paweł Olszewski, Teresa Piotrowska, Michał Stasiński, Krzysztof Brejza i Zbigniew Pawłowicz złożyli kilkanaście poprawek dotyczących inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na które nie zostały zabezpieczone środki w przyszłorocznym budżecie państwa. Posłowie walczą o ujęcie w planach m.in. finansowania na drogę S10, budowy fragmentu drogi S5 obejmującego obwodnicę Białych Błot, powstania centrum sportowego dla Collegium Medicum, a także stworzenia hali lekkoatletycznej na obiektach Zawiszy.

– Zawisza był kiedyś niezwykle ważnym ośrodkiem lekkoatletycznym w Polsce. Dzisiaj nie mamy złudzeń, że budowa takiej hali będzie pierwszym krokiem do odbudowy świetności tego obiektu – mówił Paweł Olszewski.

Posłowie Platformy złożyli również poprawkę dotyczącą finansowania budowy komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Świeciu, która miała być zakończona w 2016, a jest obecnie wstrzymana ze względu na brak środków na ten cel w budżecie. Inwestycja miała kosztować 9 mln złotych.

– Przez trzy miesiące czekałam, aby wojewoda odpowiedział na moje pytania, po trzech miesiącach otrzymałam odpowiedź faksem, w której wojewoda poinformował mnie, że na 2016 rok na tę inwestycję przewidzianych jest 400 tys. zł., a na 2018 rok - 800 tys. zł. Łatwo policzyć, jak długo  inwestycja miałaby trwać, aby ja zakończyć. W tę budowę spore środki zainwestowały samorządy, a obecnie na placu budowy nic się nie dzieje. Na kolejne pismo z września 2016 roku do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi. To skandaliczne, że pan wojewoda nie odpowiada na pisma parlamentarzystów i nie spotyka się z nami – mówiła poseł Teresa Piotrowska.

Do wypowiedzi Teresy Piotrowskiej odniósł się poseł Michał Stasiński. – Pewna indolencja wojewody w zarządzaniu swoim czasem wynika być może z nadmiaru obowiązków jakie przyjmuje na siebie w związku z obecnością na wszystkich imprezach organizowanych przez Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Można go tam zobaczyć w pierwszych rzędach, jest na tym polu niezwykle aktywny – oznajmił Michał Stasiński.

Jak tłumaczą posłowie PO, poprawki przez nich wnoszone dotyczą inwestycji służących nie tylko bydgoszczanom, ale też mieszkańcom całego regionu.

– Z wielkim niepokojem obserwuję od dwóch lat podejście polityków PIS-u do inwestycji. Wstęgi się skończą, materiał się kończy. Ta rolka biało-czerowna z której cięli i  otwierali inwestycje wywalczone przez PO w tamtej kadencji, a kończące się w ciągu dwóch lat, dobiega końca. Więcej inwestycji bez was, bez waszego zaangażowania nie będzie – apelował do posłów PiS Krzysztof Brejza. – To nie są poprawki polityczne, to są poprawki po prostu dobre dla regionu, dla ludzi – dodał.  

Pozostałe poprawki zgłoszone przez posłów PO dotyczą remontu śluz na drodze wodnej E70 od Bydgoszczy do Odry, wybudowania czwartego kręgu Opery Nova, rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, dofinansowania campusu UTP oraz rozbudowy i zapewnienia gotowości operacyjnej bydgoskiego lotniska.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR