Wydarzenia 7 kwi 2017 | Magdalena Liczkowska
Powstał ranking miast przyjaznych kierowcom. Bydgoszcz tuż za podium [INFOGRAFIKA]

Które miasto w Polsce jest najbardziej przyjazne zmotoryzowanym? Gdzie kierowcy najmniej narzekają na korki, parkingi, stan dróg i ceny paliwa?

W rankingu uwzględniono dziesięć największych polskich miast. Bydgoszcz znalazła się na czwartym miejscu – możemy pochwalić się płynną jazdą przez miasto i niewielkimi korkami, zostajemy jednak w tyle jeżeli chodzi o ceny paliwa. Miastem najbardziej przyjaznym kierowcom okazał się Szczecin.

 

 

Płynnie i bez korków

 

Pod względem prędkości z jaką kierowcy poruszają się po centrach miast znaleźliśmy się na czwartej pozycji zaraz za Katowicami, Gdańskiem i Lublinem z wynikiem 30, 89 km/h. Poza centrum nie mamy sobie jednak równych. Tutaj średnia prędkość dochodzi do niemal 50 km/h co oznacza, że ruch w mieście jest najpłynniejszy w kraju.

 

 

Pod względem bezpieczeństwa plasujemy się w środku stawki z liczbą kolizji 12,8 na 1000 mieszkańców (wg aplikacji Yanosik). Co ciekawe, prędkość jazdy nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem, a dowodem tego są trzy miasta z największą liczbą kolizji - Katowice, Warszawa i Lublin.

 

 

Płacimy słono za paliwo

 

A jak wyglądamy pod względem stref płatnego parkowania? W tej kategorii zajęliśmy miejsce na podium. Trzecia lokata w kraju oznacza, że za parkingi płacimy relatywnie mało. Według średniej wyliczonej na podstawie pierwszej, drugiej, trzeciej i kolejnej godziny parkowania średnio za 60 minut parkingu płacimy 2,60 zł.

 

 

Co zaoszczędzimy na parkowaniu, to wydamy na paliwo. To jest u nas niemal najdroższe w kraju – pod tym względem wyprzedza nas tylko Warszawa. W tej kategorii uplasowaliśmy się na przedostatnim miejscu z 4,39 za litr benzyny bezołowiowej. Także właściciele diesli nie mają się z czego cieszyć – ich paliwo kosztuje średnio 4,29 za litr.

 

Ranking opracowała bydgoska firma Oponeo korzystając z danych udostępnionych przez nawigację Yanosik oraz w oparciu o informacje Urzędów Miast i instytucji stref płatnego parkowania. Więcej na temat rankingu znajdziecie tutaj

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR