Wydarzenia 21 lut 2017 | Łukasz Religa
Spór w koalicji podczas obrad sejmiku. Poszło o uniwersytet medyczny

Radny Maciej Świątkowski

Jak już informowaliśmy, podczas wczorajszej sesji sejmiku wwojewódzkiego bydgoski radny Maciej Świątkowski z PO wezwał przewodniczącego sejmiku a Ryszarda Bobera z PSL do dymisji. Tak naprawdę w tym sporze chodzi o utworzenie uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy.

Z inicjatywy radnego Macieja Świątkowskiego w połowie stycznia miała się odbyć konferencja z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, która dotyczyć miała przyszłości szkolnictwa wyższego w województwie kujawsko-pomorskim. Resort Gowina pracuje bowiem nad gruntowną reformą funkcjonowania uczelni. Konferencja miała być także okazją do merytorycznej debaty na temat przyszłości Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Świątkowski ubolewa, że lekceważąco do tej inicjatywy podeszły władze Torunia, rektor UMK i przede wszystkim przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. Do konferencji w końcu doszło, ale, jak zaznacza radny, z mizernymi efektami.

Świątkowski na poniedziałkowej sesji samorządu wojewódzkiego zarzucił Boberowi działanie na szkodę interesu publicznego. Pan przewodniczący wykazał za małą aktywność, za mało się do tego przyłożył, aby ta konferencja miała dobry poziom – powiedział "Tygodnikowi Bydgoskiemu" radny Maciej Świątkowski. 

- Konferencja zakończyła się wielkim blamażem przewodniczącego sejmiku z powodu stronniczości i wielu zaniechań, braku starannościwyliczał na sesji Świątkowski. Duże zainteresowanie inicjatywą wykazali natomiast przedstawiciele bydgoskich uczelni wyższych i prezydent Bydgoszczy. Świątkowski głosu na niej jednak nie mógł zabrać.

 

- Mamy ewidentnie do czynienia z kłótnią w rodzinie rodzinie koalicji PO – PSL w zarządzie województwa, w sejmikukomentuje  radny opozycji Andrzej Walkowiak. – Ta konferencja została utrąconasolidaryzuje się z działaniami Świątkowskiego Walkowiak.

 Mogliśmy się wstydzić przed wicepremierem

Andrzej Walkowiak poinformował nas, że Jarosław Gowin nie mógł przyjechać na konferencję. Radny jednak specjalnie nad tym nie ubolewa. – Wicepremiera chciano wplątać w tę całą sytuację. Całe szczęście, że nie przyjechał, bo byłby to wstyd dla naszego województwa.

Walkowiak uważa, że w przypadku, gdyby podjęta została próba odwołania przewodniczącego Ryszarda Bobera z pełnionej funkcji, to na opozycję bydgoscy radni PO mogą liczyć.

 O czym chciał mówić na konferencji Świątkowski?

Radny Maciej Świątkowski będzie gościł na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, podczas której chce bydgoskim samorządowcom przedstawić swoją koncepcję funkcjonowania uczelnie wyższych w województwie.

Uważa, że potrzebna jest większa konsolidacja bydgoskich uczelni w celu budowy silnego uniwersytetu. Chodzi o współpracę UKW i UTP oraz Collegium Medicum - usamodzielnione od UMK. Przy toruńskiej uczelni Świątkowski wskazuje natomiast potrzebę zbudowania od podstaw wydziału lekarskiego, co pozwoli UMK utrzymać wysoką lokatę w rankingach. 

Łukasz Religa Autor

korespondent