Wydarzenia 5 paź 2017 | Wojciech Bielawa
Stary Fordon na rewitalizację jeszcze poczeka

Fordoński rynek po przebudowie ma być prawdziwą „ozdobą dzielnicy”

Remont ul. Bydgoskiej i rewitalizacja nadbrzeża Wisły nie rozpocznie się – jak pierwotnie planowano – w tym roku. Urząd Miasta ogłosił kolejne konkursy: na projekt muralu na więzieniu i zagospodarowanie fordońskiego rynku.

Stary Fordon od lat czeka na rewitalizację. Mieszkańcy liczyli, że w tym roku rozpocznie się długo wyczekiwany i konieczny remont ul. Bydgoskiej, a także innych przylegających do niej ulic. Rewitalizacji miało także zostać poddane nadbrzeże Wisły. Fordoniacy będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo już, że prace nie rozpoczną się w tym roku, choć w budżecie na 2017 rok na inwestycje w Starym Fordonie zarezerwowano około 13 mln zł.

– Rewitalizacja Starego Fordonu jest zadaniem pewnym, na które są zabezpieczone pieniądze w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej. Jeśli wystąpi konieczność przesunięcia środków na prace budowlane przy drogach i terenach rekreacyjnych, na 2018 rok wprowadzona zostanie niezbędna korekta. Środki te pozostaną jednak niezmiennie przypisane do rewitalizacji Starego Fordonu – zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Wciąż trwają prace nad skompletowaniem niezbędnych pozwoleń na rewitalizację.

Ratusz informuje jednocześnie, że w Starym Fordonie niektóre prace już są prowadzone. – Budynki komunalne są podłączane do sieci gazowej, wykonujemy także dokumentację projektową na ich termomodernizację i renowację elewacji – mówi rzeczniczka prezydenta. – Rewitalizacja Starego Fordonu odbywa się m.in. dzięki dotacjom konserwatorskim. W tym roku na konserwację elewacji ceglanej kościoła pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty przeznaczono 50 tys. zł. Z kolei z budżetu obywatelskiego zostaną zbudowane boiska przy SP nr 4. Wkrótce ogłosimy przetarg na prace budowlane – dodaje Marta Stachowiak.

Miasto ogłosiło też konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania płyty rynku w Starym Fordonie wraz z otoczeniem. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski.

Zgodnie z założeniami urzędników, fordoński rynek ma przede wszystkim pełnić funkcję towarzyską, być miejscem organizowania uroczystości publicznych oraz imprez artystycznych, kulturalnych i sportowych oraz być „ozdobą dzielnicy”. W koncepcji ma zostać uwzględnione również ograniczenie ruchu w obrębie rynku, przeniesienie parkingu oraz wprowadzenie woonerfu, czyli przestrzeni publicznej łączącej funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań. Ratusz chce umiejscowić na tu nowe elementy małej architektury, m.in. ławki, a także wprowadzić element wodny – np. zbudować fontannę albo zrekonstruować pompę.

Chętni muszą zgłosić projekt do plastyka miejskiego, mają czas do 24 listopada.

Miasto ogłosiło także konkurs na projekt i wykonanie muralu, który ma powstać na elewacji Zakładu Karnego przy ul. Rynek. Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni plastycznych w Polsce oraz artystów tworzących murale.

– Kompozycja muralu ma podkreślać i promować historyczny i kulturowy charakter Starego Fordonu. Przy projektowaniu należy także uwzględnić kontekst przestrzenny i dopasować kompozycję do osi widokowej panoramy przy wjeździe do miasta – mówi plastyk miejski Marek Iwiński.

Na prace konkursowe miasto czeka do 30 listopada.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący