Wydarzenia 5 lip 2017 | Wojciech Bielawa
Stomatologii nie będzie, UMK chce oddać budynek miastu

Budynek dawnej Dyrekcji Kolei przy ul. Dworcowej 63 / fot. Wikipedia

UMK chce zwrócić miastu zabytkowy budynek dawnej Dyrekcji Kolei przy ul. Dworcowej 63. Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się bowiem, aby Collegium Medicum uruchomiło kierunek lekarsko-dentystyczny.

W październiku 2013 roku miasto przekazało budynek przy ul. Dworcowej na rzecz toruńskiego UMK. W okazałym budynku z końca XIX wieku, który zaprojektował niemiecki architekt Martin Gropius, fachu mieli uczyć się przyszli stomatolodzy. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od kilku lat zabiegało o uruchomienie wydziału stomatologii. Entuzjazmu UMK nie podziela Minister Zdrowia, który nie wyraził zgody na uruchomienie kierunku. Powołuje się na Naczelną Radę Lekarską, która postuluje, aby ograniczyć o 5 procent limit przyjęć na kierunki dentystyczne w całym kraju.

Toruńska uczelnia chce więc oddać budynek miastu. - W związku z negatywną opinią Ministerstwa Zdrowia w sprawie uruchomienia kierunku lekarsko-dentystycznego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyjęcie zwrotu darowizny – napisał do prezydenta Rafała Bruskiego, rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. - Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność i podziękowanie za okazaną pomoc i podjęcie blisko 4 lata temu decyzji o przekazaniu na rzecz naszej uczelni tak pięknego budynku będącego perełką miasta Bydgoszczy – dodaje.

Zabytkowy budynek jest zaniedbany. - Konieczne jest wykonanie robót budowlanych, co wstępnie oszacowano na blisko 60 mln zł. Nasza uczelnia nie była w stanie z bieżącej działalności przeznaczonej na prowadzenie działalności dydaktycznej pokryć tych kosztów – tłumaczy prof. Andrzej Tretyn.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący