Wydarzenia 1 lip 2017 | Andrzej Pawełczak
W Koronowie zmienią nazwy ulic

W związku z ustawą dekomunizacyjną, w Koronowie przewidziano zmianę nazw ulic: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego oraz placu Zwycięstwa.

Władze miasta zaproponowały, aby ul. Krasickiego nosiła nazwę św. Jana, Kasprzaka – Cystersów, Nowotki – Multańskiego (autora koronowskich podań, wieloletniego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej), ulicę Sawickiej zamienić na św. Andrzeja, Zawadzkiego – na gen. Stanisława Maczka. Plac Zwycięstwa miał nosić nazwę Rynek.

W sprawie zmian nazw ulic przeprowadzono konsultacje społeczne, w których wzięło udział 177 mieszkańców. W większości zaaprobowali oni zmiany zaproponowane przez ratusz. Skontaktowano się także z Instytutem Pamięci Narodowej, który uznał, że ulica Krasickiego, po zmianie imienia patrona z Janka na Ignacego, może pozostać. IPN nie domagał się także przemianowania placu Zwycięstwa, pod warunkiem zmiany uzasadnienia tej nazwy – tak, by upamiętniało zwycięską bitwę z Krzyżakami pod Koronowem w październiku 1410 roku.

Okazało się także, że Marcin Kasprzak (działacz ruchu robotniczego, powieszony w 1905 roku przez władze carskie) może pozostać patronem jednej z ulic.

Ostatecznie koronowscy radni zdecydowali na sesji, że nie zmieni się nazwa plac Zwycięstwa, patronem ulicy pozostanie także Zawadzki, ale nie Aleksander, a Tadeusz (harcmistrz, członek Armii Krajowej, bohater „Kamieni na szaniec”).