Wydarzenia 24 kwi 2017 | Redaktor
Wójt Dobrcza zachował stanowisko. Rada odwołana

W niedzielę mieszkańcy gminy Dobrcz poszli do urn, aby w referendum zdecydować o przyszłości wójta Krzysztofa Szali i Rady Gminy.

Mieszkańcy musieli odpowiedzieć na dwa pytania: „Czy jesteś za odwołaniem Krzysztofa Szali, wójta gminy Dobrcz, przed upływem kadencji?” i „Czy jesteś za odwołaniem Rady Gminy Dobrcz przed upływem kadencji?”. Na potrzeby referendum stworzono 9 komisji wyborczych.

W niedzielnym referendum zdecydowana większość wyborców opowiedziała się za odwołaniem zarówno wójta, jak i rady. Jednak Krzysztof Szala pozostanie na swoim stanowisku, mimo że ponad 90 proc. głosujących chciało, aby przestał pełnić funkcję wójta. Do jego odwołania zabrakło około 150 głosów. Zgodnie bowiem z przepisami, by referendum było ważne, musiało głosować 60 procent osób, które wzięły udział w wyborach, w których wybrany został wójt.

Odwołana zostanie natomiast Rada Gminy. Jeśli do Państwowej Komisji Wyborczej nie wpłynie protest, premier wyznaczy tymczasowych zastępców ustali datę wyboru nowej rady.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor