Wydarzenia 28 mar 2017 | Andrzej Pawełczak
XVII Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci

Około 200 osób zaangażowanych aktorsko, 100 wolontariuszy pomagających w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego niezwykłego widowiska. XVII już Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w Fordonie będzie można zobaczyć w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia.

„Ecce Homo”, czyli „Oto Człowiek” – taki jest tytuł tegorocznego misterium. – Mamy rok św. Brata Alberta i do tej postaci nawiązujemy w tytule. Brat Albert namalował obraz „Ecce Homo” i jest to jeden z najpiękniejszych wizerunków Chrystusa umęczonego, ale też bardzo ludzkiego. Poprzez odniesienie do Jezusa jako człowieka chcemy też dotknąć innych spraw. W tym roku pojawia się też wątek maryjny, bo obchodzimy 100-lecie objawień fatimskich. Maryja zdradza nam trochę swoich tajemnic o ona podczas tego misterium opowiada nam o tym, że te wszystkie wielkie rzeczy, które Bóg dla niej uczynił ma w swoim sercu – mówi reżyserka i autorka scenariusza Mariola Ciesielska.

W spektaklu, oprócz tych wydarzeń i postaci historycznych, jest też przestrzeń współczesna. W widowisku będzie można zobaczyć dalsze losy rodziny, która pojawiła podczas ubiegłorocznego misterium. – W tej rodzinie nie dzieją się wielkie rzeczy, tylko takie zwyczajne sprawy. Chcemy pokazać, że poprzez taką zwyczajność Pan Bóg też nas do czegoś zaprasza – mówi Mariola Ciesielska.

W misterium pojawia się też postać księdza Zygmunta Trybowskiego,  zmarłego w 2002 roku proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Męczenników. – To on dał nam zielone światło na wiele inicjatyw, między innymi na misterium. Tutaj nie jest postacią kluczową, ale przechodzi, m.in. przez życie tej rodziny - dodaje Mariola Ciesielska.

W postać księdza proboszcza wcieli się Krzysztof Mikulak. – Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i jednocześnie wielka odpowiedzialność – mówi.

Misterium Męki Pańskiej „Ecce Homo” to wspólne dzieło, m.in. studentów ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie", Fundacji „Wiatrak" i Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria". XVII Misterium Męki Pańskiej będzie można zobaczyć 9 kwietnia dwukrotnie – o godz. 16 i 20.