Zdrowie i uroda 27 maj 2017 | Redaktor
Fakty i mity o treningu siłowym. Bydgoski trener personalny radzi

Trening siłowy jest równie ważny dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Pozwala wzmocnić kości i mięśnie, poprawia samopoczucie oraz pozwala stracić zbędne kilogramy

Trening siłowy to forma aktywności fizycznej wybierana przez mężczyzn oraz kobiety, którym zależy na uzyskaniu wyrzeźbionych mięśni, siły oraz sprawności fizycznej. Niestety, na jego temat – zwłaszcza w zasobach Internetu – wciąż jeszcze krąży wiele mitów, które wprowadzają w błąd osoby zastanawiające się nad jego rozpoczęciem.

Poniżej przedstawiam najpowszechniejsze mity o treningu siłowym.

Mit: Trening siłowy jest niebezpieczny, powoduje kontuzje.

Fakt: Trening siłowy jest bezpieczny i nie powoduje kontuzji, jeśli jest prawidłowo wykonany. Poprzez odpowiednio dobrany program treningowy oraz poprawnie wykonywane ćwiczenia zwiększysz siłę oraz wytrzymałość swoich mięśni. Możesz nauczyć się właściwego sposobu użycia ciężarów, pracując z wykwalifikowanym trenerem.

Mit: Ćwiczenia siłowe są trudne do opanowania.

Fakt: Dla większości ludzi trening z obciążeniem nie jest trudny do opanowania.
Przede wszystkim Twoje ciało powinno być na tyle mobilne, aby mogło bez ograniczeń wykonywać podstawowe wzorce ruchowe. Jeżeli nie ograniczają Cię wady postawy, zwyrodnienia i kontuzje, możesz śmiało przystąpić do nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń siłowych. Jeżeli natomiast Twoje ciało ma ograniczenia aparatu ruchu, to na początek popracuj nad przywróceniem motoryczności podstawowej.

Mit: Jestem zbyt słaba/słaby do treningu siłowego.

Fakt: Trening siłowy może być szczególnie przydatny, jeśli mięśnie są słabe. Może pomóc wzmocnić, poprawić równowagę i elastyczność. Bez względu na to, jak słaba/słaby się czujesz, istnieje bardzo dużo ćwiczeń wzmacniających. Zacznij od małych ciężarków lub nawet bez ciężarków, używając tylko własnego ciała jako oporu i powoli pracuj nad zwiększeniem siły. Kiedy będziesz silniejsza/silniejszy, powoli zwiększaj obciążenie.

Mit: Trening siłowy jest tylko dla mężczyzn.

Fakt: Trening siłowy jest równie ważny dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dzięki niemu wzmocnisz swoje kości i mięśnie. Po menopauzie kobiety tracą co roku niewielką część masy kostnej, a trening siłowy może spowolnić ten ubytek. Pomaga także opóźnić postęp choroby powodującej osłabienie kości (osteoporozę). Może również spowolnić utratę mięśni i poprawić równowagę, a także zmniejszyć ryzyko upadków. Ponadto kobiety często obawiają się, że będą miały duże „męskie” bicepsy. Po pierwsze, sportowa sylwetka, nawet z lekkim zarysem mięśni, nie jest zła. Na pewno daje lepszą ochronę i wsparcie dla całego ciała kobiety. Po drugie, za rozwój i rozrost umięśnienia odpowiada między innymi hormon testosteron. Organizm kobiety również go produkuje, ale w porównaniu z organizmem mężczyzny – w niewielkich ilościach. Dlatego kobiety nie muszą obawiać się nadmiernego przyrostu tkanki mięśniowej.

Mit: Trening siłowy jest tylko dla młodych ludzi.

Fakt: Prawie każdy może korzystać z treningu siłowego, w tym osoby starsze. Seniorzy, którzy regularnie uczestniczą w treningach oporowych, zwiększają poczucie własnej wartości i pewność siebie, a w sferze fizycznej także masę mięśni i gęstość kości, a także wzmacniają stawy. Dzięki treningowi siłowemu mogą kontrolować wagę, poziom glukozy we krwi oraz poprawić pracę serca.

Zatem trening siłowy wykonywany we właściwy sposób niesie wiele korzyści, a są nimi:

Poprawa siły i wytrzymałości mięśni - odpowiednia liczba wykonywanych powtórzeń z zaleconym przez trenera obciążeniem pozwoli poprawić siłę Twoich mięśni. Niezwykle ważny jest stały progres, czyli powolne zwiększanie obciążenia bądź liczby powtórzeń. Taki trening sprawi, że siła i wytrzymałość tkanki mięśniowej będzie stopniowo wzrastać bez ryzyka przetrenowania.

Utrata tkanki tłuszczowej - jedną z największych zalet treningu siłowego jest utrata tkanki tłuszczowej. W jaki więc sposób  trening siłowy wyszczupla?

Mięśnie do swojej pracy potrzebują energii. Nawet kiedy śpisz czy siedzisz, wykorzystują zapasy cukru, a następnie tłuszczu w organizmie. Im więcej mięśni, czyli im większa ich masa, tym ilość energii, jaką potrzebują, aby prawidłowo funkcjonować, wzrasta.

Dlatego też wzrost masy mięśniowej spowodowany regularnym treningiem siłowym sprawi, że podczas całego dnia Twój metabolizm przyspieszy i w stosunkowo krótkim czasie zauważysz utratę zbędnych kilogramów.

Ważne, aby zwracać uwagę raczej na utratę centymetrów z obwodu talii, bioder czy ud, niż obserwować jedynie masę ciała. Tkanka mięśniowa waży zdecydowanie więcej niż tłuszczowa, dlatego też wizualnie możesz chudnąć, natomiast masa ciała może się zmienić się tylko nieznacznie, co często zniechęca do dalszych ćwiczeń. A w przypadku treningu siłowego powolna utrata wagi jest czymś jak najbardziej normalnym.

Kontrola masy ciała - regularny trening siłowy pozwala nie tylko stracić zbędne kilogramy, ale również kontrolować masę ciała na bieżąco i dbać o siebie nie tylko po zimie, kiedy zauważymy kilka nadmiarowych kilogramów, ale cały rok.

Warto pamiętać, że organizm potrafi skutecznie bronić się przed utratą kilogramów i po zaprzestaniu radykalnych diet waga bardzo szybko powraca do poprzedniego stanu. Dlatego też regularny trening siłowy pozwoli na kontrolę masy ciała i cieszenie się szczupłą sylwetką cały rok.

Zwiększenie wytrzymałości kości, więzadeł, stawów - dzięki treningowi i stopniowemu zwiększaniu obciążenia więzadła wzmacniają się i stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu cały aparat ruchowy funkcjonuje lepiej.
Dzięki ćwiczeniom z obciążeniem zmniejsza się ryzyko osteoporozy. Wzmocnieniu ulegają kości – stałe obciążenia niewielkimi ciężarami wzmagają produkcję komórek odbudowujących uszkodzenia i utwardzających tkankę kostną oraz poprawiają gospodarkę wapniową w organizmie. Dzięki temu kości są mocniejsze, poprawia się ich gęstość oraz jakość, co skutkuje również poprawą wyników krwi i możliwości krwiotwórczych szpiku. Jest to szczególnie ważne w starszym wieku, kiedy gęstość kości jest obniżona, a sprawność układu krwionośnego maleje.

Wzmocnienie serca - trening z obciążeniem pozwala wzmocnić nie tylko mięśnie szkieletowe, odpowiadające za poruszanie się, ale również mięsień sercowy. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.

Normalizacja ciśnienia krwi - regularne ćwiczenia na siłowni pozwolą również utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Niejednokrotnie przyczyną nadciśnienia są: otyłość i brak aktywności fizycznej. Czynniki te sprawiają, że w ścianach tętnic wieńcowych i obwodowych odkładają się złogi cholesterolu, a w konsekwencji tych zmian może rozwinąć się miażdżyca i choroba nadciśnieniowa.

Ćwiczenia siłowe wykonywane systematycznie usprawniają przepływ krwi, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, chroniąc organizm przed nadciśnieniem i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Redukcja stresu oraz korzystny wpływ na samopoczucie - ćwiczenia na siłowni przynoszą wymierne korzyści nie tylko sylwetce, ale również Twojej psychice. Stres życia codziennego sprawia, że często jesteśmy podenerwowani i napięci, a właśnie kilkadziesiąt minut wysiłku może pozwolić rozładować złe emocje i dać zastrzyk pozytywnej energii.

Życie w ciągłym pośpiechu, praca, nauka, stres i zmęczenie nierzadko pozbawiają nas radości życia. Trening na siłowni, mimo że powoduje zmęczenie organizmu, wyzwala także produkcję endorfin – hormonów szczęścia, które mobilizują nas do działania i warunkują dobre samopoczucie.

Motywacja i dyscyplina - praca na siłowni nad ciałem to tak naprawdę praca również nad samym sobą. Często przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu jest brak systematyczności i szybka rezygnacja z powodu braku widocznych efektów.

Dlatego też idealnym rozwiązaniem może okazać się praca z trenerem personalnym, który zmotywuje do działania i pomoże osiągnąć wymarzoną sylwetkę oraz sprawność.  Dostosuje plan treningowy nie tylko do Twojego celu, ale przede wszystkim do stanu zdrowia i kondycji organizmu tak, aby ćwiczenia były zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.


Igor Bilinskyi

certyfikowany trener personalny

ib@ibtrenerpersonalny.pl


Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor