Aktualności 13 lut 2022 | ak
82. rocznica masowej deportacji Polaków na Syberię. Upamiętniono ofiary sowieckiej zsyłki

fot. UMB

Mszą świętą w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru upamiętniono rocznicę pierwszych masowych deportacji. W uroczystości uczestniczyli sybiracy, duchowni, przedstawiciele władz, stowarzyszeń, wojsko i harcerze.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. W dniu 82. rocznicy tego wydarzenia w Bydgoszczy odbyły się uroczystości upamiętniające pierwsze masowe deportacje na Syberię. 

- Deportacje służyły po to, aby Ziemie które zostały włączone do Związku sowieckiego przygotować do przyszłej ich sowietyzacji - przypominała Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury Instytuty Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

fot. UMB

Pierwsza z deportacji objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, właścicieli ziemskich, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. 

- To był początek wielkich deportacji, łącznie mówi się, że około miliona osób zostało deportowanych na Sybir i wiele z tych osób nie wróciło, umierając albo po drodze, albo umierając tam. O tym nie można zapominać - mówił Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Historycy szacują, że w sumie w czterech wywózkach na Syberię przetransportowano od 300 tysięcy do ponad 1 mln osób. Wielu z deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło.

Na podst. gov.pl, UMB, nagr. TVP3

ak Autor