Aktualności 4 sie 18:23 | kp
 Aplikacja dobra na koronawirusa. Ma pomóc obniżyć rozprzestrzenianie

fot. Screen z YouTube

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje zainstalowanie aplikacji ProteGO Safe, która podpowiada użytkownikowi, czy miał kontakt z osobą zarażoną. Im więcej ludzi ją zainstaluje, tym będzie bardziej skuteczna.

W poniedziałkowym (3 lipca) komunikacie Ministerstwo Zdrowia zachęca do użytkowania aplikacji ProteGO Safe szczególnie podczas tegorocznych wakacji. – W ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zachorowań na COVID19. Warto kontrolować swój stan zdrowia i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Pomaga w tym aplikacja ProteGO Safe – przekazuje resort zdrowia.

ProteGO Safe dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth zapamiętuje ludzi, z którymi mieliśmy kontakt. Użytkownicy po jej zainstalowaniu i włączeniu funkcji monitorowania ryzyka stają się „widoczni” przez aplikację. W ten sposób szybciej będzie można dotrzeć do potencjalnie zarażonych.

– ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie” – wyjaśnia Ministerstwo.

Z tego typu aplikacji, tylko pod inną nazwą korzystają także m.in. Niemcy, Irlandia, czy Włochy. W kilku innych krajach ma dopiero zostać udostępniona.

Dlaczego warto ją mieć?

Możesz chronić siebie i bliskich. Koronawirusa nie widać. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie – nieświadomie – zaraża innych. Możesz spotkać takie osoby w komunikacji miejskiej, w pociągu, w sklepie, w restauracji, w hotelu, na plaży i w wielu innych miejscach. Mając aplikację, w przypadku kontaktu z chorym, dostaniesz odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazisz na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Pomyśl o nich.

Więcej na temat aplikacji znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wzrost-zachorowan-na-koronawirusa--warto-sciagnac-przydatna-aplikacje

źródło: gov.pl

kp Autor