Aktualności 27 lut 19:03 | Redaktor

W kwietniu w Myślęcinku odbędzie się bieg charytatywny w celu pozyskania środków na zakup leków i sprzętu dla osób chorych na mukowiscydozę. Trwają zapisy.

Celem wydarzenia, obok pozyskania funduszy, jest szerzenie wiedzy na temat mukowiscydozy, choroby uwarunkowanej genetycznie. – Polega ona na tym, że w organizmie wydziela się gęsty lepki śluz, głównie w układzie pokarmowym i oddechowym – mówi Paweł Lewandowski ze Stowarzyszenia „Waleczne Serca”, ojciec cierpiącej na mukowiscydozę Kornelii.

U chorych zalegająca w oskrzelach wydzielina służy za pożywkę dla bakterii. W wyniku przewlekłego zakażenia i stanu zapalnego dochodzi do postępującego uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej, które w konsekwencji prowadzą do przedwczesnej śmierci. Chorzy na mukowiscydozę mają również niewydolną trzustkę i problemy z trawieniem tłuszczu, co wiąże się niedożywieniem i problemami ze wzrastaniem.

Bieg, który jest symbolem walki z chorobą, odbędzie się 26 kwietnia (niedziela) w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Zawodnicy wystartują o 11.00 z polany Różopole, na pokonanie pięciokilometrowej trasy będą mieć godzinę.

materiały organizatorów

Połowa środków z wydarzenia zostanie przeznaczona na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, m.in. na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i leków dla podopiecznych. Druga część przeznaczona zostanie na Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. – Tam działa poradnia i zespół terapeutyczny do spraw mukowiscydozy – tłumaczy Paweł Lewandowski.

Inspiracją dla bydgoskiej imprezy jest „Bieg Po Oddech”, już po raz piąty organizowany w Zakopanem. – Chcieliśmy, żeby w naszej części Polski taki bieg też miał miejsce – wyjaśnia koordynator.

Opłata startowa w wysokości 50 zł jest formą darowizny. Zapisów można dokonać tutaj. Uczestnicy, którzy chcą otrzymać koszulkę, muszą dokonać zgłoszenia do końca marca.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają puchary i dyplomy. Po dekoracji zawodników (godz. 14.00) odbędzie się losowanie upominków od sponsorów wśród wszystkich uczestników biegu.

Ambasadorką wydarzenia jest Iga Baumgart-Witan, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata oraz mistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 metrów.

Biegowi towarzyszyć będzie piknik rodzinny (11.00–14.00). Atrakcje dla dzieci zapewni firma Funimki, a o wrażenia artystyczne zadbają Zespół Pieśni i Tańca Płomienie oraz Akademia Ruchu Tercja. Będzie też okazja, by zobaczyć pokaz strongmana Mariusza „Marena” Dąbrowskiego, a dla najmłodszych przygotowany zostanie dmuchany zamek.

Głównym organizatorem biegu jest Stowarzyszenie „Waleczne Serca”, współorganizatorem jest „Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą” z Rabki Zdrój.

Jednym z patronów wydarzenia jest „Tygodnik Bydgoski”.

kp, red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor