Aktualności 11 wrz 13:30 | mk
Była Jutrzenka, będą apartamenty. Komin zostaje [WIZUALIZACJA]

materiał Colian Developer

Jeszcze we wrześniu ma rozpocząć się budowa apartamentowca przy ul. Garbary 5. Śladem po dawnej fabryce słodyczy pozostanie komin.

Fabryczna zabudowa Jutrzenki z tego terenu znikła już w 2018 roku. Wówczas przeprowadzono wyburzenia pod inwestycję grupy Colian SA, obecnego właściciela Jutrzenki. Nietknięty pozostał jednak ceglany komin. - Nie był on wpisany na listę zabytków, ale jest tak charakterystyczny dla tej części miasta, że na pewno będziemy go chronić - zapowiadał miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak.

Na gruntach powstanie pięciopiętrowy budynek mieszczący 162 mieszkania o metrażach od od 27 do 112 m. kwadratowych. 20 z nich będzie mieć dostęp do dużych kaskadowych tarasów. Na parterze przewidziano miejsce dla ośmiu lokali handlowych i usługowych.

Inwestycję prowadzi Colian Developer, spółka należąca grupy kapitałowej Colian. - Architektura została pomyślana tak, by domknąć urbanistycznie i wizualnie tę część miasta - tłumaczy w imieniu firmy Aleksandra Robakowska, specjalistka ds. marketingu. - Materiały elewacyjne budynku to świadome nawiązanie do historii miejsca i jego fabrycznego charakteru - dodaje.

Projekt powstał w bydgoskiej pracowni Lines Architekci. Prace mają rozpocząć się jeszcze we wrześniu. Ich generalnym wykonawcą jest Erbud S.A.

Grupa Colian przed laty skonsolidowała polski rynek słodyczy. Jest właścicielem takich marek jak: Grześki, Goplana, Familijne, Jeżyki, Jutrzenka, Akuku i Solidarność. Grupa przeniosła bydgoską produkcję do nowych obiektów przy ul. Srebrnej na Osowej Górze.

Inwestycja przy Garbarach to kolejne projekt mieszkaniowy w tej części miasta. Naprzeciwko Opery Nova, na działce między ulicami Focha, Marcinkowskiego (bulwary nadrzeczne) i Obrońców Bydgoszczy ma powstać osiedle Nowy Port. Inwestorem jest AWZ Deweloper. 

Zdjęcia terenu po wyburzeniach zobacz tutaj.

mk Autor