Aktualności 11 wrz 12:05 | Redaktor
Dodatkowe 15 milionów dla szpitali w regionie

fot. materiały Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zastrzyk finansowy dostaną jeszcze we wrześniu szpitale w województwie. Najwięcej pieniędzy otrzyma placówka w Inowrocławiu, ale pieniądze trafią też do Bydgoszczy, Torunia i Świecia.

O zwiększeniu środków na ochronę zdrowia we wtorek (10 września) na konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał ponad 340 milionów złotych na wsparcie dla szpitali powiatowych pierwszego i drugiego stopnia. Z tej kwoty dla naszego województwa przypadnie 15 milionów złotych – tłumaczył.

Wsparcie mają dostać wszystkie szpitale powiatowe. Najwięcej, ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych, otrzyma szpital powiatowy w Inowrocławiu, powyżej miliona złotych trafi do szpitali w Bydgoszczy (Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego), Toruniu i w Świeciu. – Zdajemy sobie sprawę, jak ważne w systemie ochrony zdrowia są szpitale pierwszego i drugiego stopnia i cieszę się, że to wsparcie do nich płynie – dodał wojewoda.  

Poseł Tomasz Latos wspomniał o czerwcowych rozmowach o konieczności zwiększenia ryczałtów w niektórych specjalnościach medycznych, zwiększenia wyceny procedur.

– Wówczas to była kwota 20 milionów złotych, które trafiły do województwa kujawsko-pomorskiego. Dzisiaj mamy kolejne dobre informacje. To jest kwestia potrzeby wsparcia, zwiększenia wyceny poszczególnych procedur medycznych, zwiększenia ryczałtów. Nie myślę tu o ilości wykonywanych procedur, ale właśnie o ich wycenie, po to, by uwzględnić potrzeby szpitali powiatowych, bo takie potrzeby od dłuższego czasu są zgłaszane – mówił.

Pieniądze mają zostać przekazane do szpitali jak najszybciej. – Dziewięć dwunastych środków, o których mówimy, trafi do szpitali już we wrześniu - mówił dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski. – Niewątpliwie da to oddech dyrektorom placówek. Będą to środki do dyspozycji na wszystkie potrzeby, jakie szpitale w tej chwili mają – mówił.

O sposobie podziału otrzymanych środków decyduje właśnie dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla pracowników  czy na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Obecna na konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka dodała, że Prawo i Sprawiedliwość chce sukcesywnie zwiększać nakłady na służbę zdrowia. Do 2026 roku miałyby stanowić 6 proc. PKB. 

Źródło: K-PUW, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor