Aktualności 6 lut 12:55 | Redaktor
Plany PESA Bydgoszcz na nowy rok [ZDJĘCIA]

fot. PESA Bydgoszcz

Nowa strategia firmy, która ma być ogłoszona w pierwszym kwartale tego roku, nad którą pochyla się obecnie zarząd Pesy, to sukcesywne nadrabianie opóźnień i terminowe dostawy pojazdów, budowanie portfela zamówień w oparciu o wyłącznie rentowne kontrakty - informuje spółka i podaje plan pracy na najbliższe miesiące.

Kolejne pojazdy ATR220Tr wyprodukowane w PESIE mają jeździć we Włoszech, zamówione przez państwowe koleje Trenitalia. Ponadto wygrany został przetarg na dostawę 16 nowych tramwajów typu Swing do Rumunii, a także przyspieszona została produkcja tramwajów typu Twist dla Częstochowy.

– Do tej pory spółka dostarczyła do Włoch łącznie 85 ATR-ów. Są to trzyczłonowe zespoły trakcyjne przeznaczone do przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym. Obsługują one regionalne połączenia na terenie całych Włoch, między innymi w rejonie Bari, Bolonii, Florencji, Padwy, Mediolanu czy Pizy – informuje Maciej Grześkowiak, PR manager PESY.

Pojazdy powstałe w bydgoskiej Pesie mają także obsługiwać transport na włoskiej wyspie Sardynia. Przewidziany termin realizacji kontraktu zawartego z Włochami jest do stycznia 2021 r.

Jeśli chodzi natomast o rynek tramwajowy, Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów, które pojadą do Rumunii, do miasta Jassy.

fot. PESA Bydgoszcz

– Pesa zaoferowała temu miastu 5-członowe niskopodłogowe swingi o długości 30,5 m zabierające na pokład 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących – relacjonuje Maciej Grześkowiak. – To drugie już miasto w Rumunii, w którym jeździć będą tramwaje z Bydgoszczy, wcześniej Pesa dostarczyła cztery swingi dla Cluj 

Krzysztof Zdziarski, prezes Zarządu Pesa, dodaje, że sytuacja firmy stabilizuje się, a kolejne pojazdy dostarczane są w uzgodnionych terminach.

– Sukcesywnie nadrabiamy też opóźnienia z przeszłości oraz budujemy portfel zamówień na przyszłość, wybierając wyłącznie rentowne kontrakty – mówi prezes. – Czekamy na uprawomocnienie pozytywnej decyzji dla miasta Jassy. 16 nowych tramwajów dołączy do blisko 400 komfortowych pojazdów, które jeżdżą już w 11 krajach.

Przyspieszona została realizacja kontraktu dla Częstochowy. Pierwszy z nowych tramwajów wyjedzie na testy homologacyjne na początku marca.

– Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie – komentuje prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

fot. PESA Bydgoszcz

Jak zachwala spółka, twisty to kolejna generacja tramwajów, w których komfort i bezpieczeństwo pasażerów oraz wysoki komfort pracy motorniczego jest standardem tych pojazdów.

POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ SA jest największym polskim producentem taboru szynowego. Pociągi i tramwaje z PESA spotykane są we wszystkich polskich regionach i w większości dużych miast oraz w kilkunastu krajach Europy. Spalinowe pojazdy firmy wożą np. pasażerów w Niemczech, Włoszech, Czechach Drah czy na Białorusi.

źródło: na podst inf. prasowej PESA

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor