Aktualności 29 lip 15:31 | kp
Prąd ze słońca. Miasto montuje kolejne panele fotowoltaiczne

fot. UMB

Jedenaście miejskich budynków zostanie zasilonych darmowym prądem ze słońca, dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii. Efekty zobaczymy pod koniec września.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne ma pomóc zaoszczędzić na energii. To nie pierwsze takie proekologiczne działania ze strony miasta – zrealizowano już ponad 30 takich przedsięwzięć. Panele słoneczne wykorzystywane są w szkołach, basenach, przedszkolach, miejskich PSZOK, Schronisku dla zwierząt, Pałacu Młodzieży czy w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

– Dzisiaj (29 lipca) podpisaliśmy umowę, dzięki której kolejnych 11 budynków będących własnością Miasta zostanie zaopatrzonych w odnawialne źródła energii. W ten sposób będziemy mieli wkrótce 800 kW mocy zainstalowanej w OZE pochodzącej ze słońca – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy, Maria Wasiak. 

Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki dotacji unijnej – na jego realizację miasto pozyskało 50% dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt tej inwestycji wyniesie blisko 900 tys. zł.

Pomimo takiej sumy miasto wiele na tym zyska – szacuje się, że zamontowanie paneli fotowoltaicznych na 11 obiektach to rocznie ok. 175 tys. zł mniej w rachunku za prąd.

Montaż paneli fotowoltaicznych zaplanowany jest w 11 nowych lokalizacjach:

• Zespół Szkół Drzewnych, przy ul. Toruńskiej 44 (19,2 kW)
• Zespół Szkół Chemicznych, przy ul. Łukasiewicza 3 (20,7kW)
• Zespół Szkół Handlowych, przy ul. Gajowej 94 (19,8kW)
• Zespół Szkół Elektronicznych, przy ul. Karłowicza 20 (19,8kW)
• Zespół Szkół nr 8, przy ul. Pijarów 4 (18,0 kW)
• Zespół Szkół nr 16, przy ul. Koronowskiej 74 (19,8kW)
• Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przy ul. Toruńskiej 174a (39,9kW)
• Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty, przy ul. Baczyńskiego 5 (39,9 kW)
• Powiatowy Urząd Pracy, przy ul. Toruńskiej 147 (20,7kW)
• BiT City Bydgoszcz Leśna, przy ul. Modrzewiowej 17 (9,9 kW)
• BiT City Bydgoszcz Błonie, przy ul. Madalińskiego 1 (1,8kW)

Wykonawcy mają czas do końca września na zamontowanie fotowoltaiki. Po zakończeniu inwestycji w Bydgoszczy będzie ponad 40 budynków publicznych z nowoczesną instalacją OZE.

–  Aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny. Szacujemy, że ta inwestycja zwróci nam się w ciągu 3-4 lat. Instalacje z roku na rok tanieją, a ich efektywność jest coraz większa. Złożyliśmy kolejny projekt o wartości blisko 2 mln zł i liczymy na dofinansowanie – mówił Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią UMB. – Naszym celem jest, aby w przyszłym roku osiągnąć już 1 megawat energii produkowanej z paneli fotowoltaicznych. 

Miasto mając na względzie zapotrzebowanie placówek oświatowych oraz moc instalacji planuje zaoszczędzić 25 proc. kosztów zużycia energii. Już planowane jest kolejne takie przedsięwzięcie – wytypowało 11 placówek, które w przyszłości przy skutecznym pozyskaniu funduszy zewnętrznych zyskają panele fotowoltaiczne. Wśród nich znajdują się miejskie żłobki, szkoły i obiekty sportowe.

Wszystkie prowadzone działania związane z OZE wpisują się w założenia projektu pn. „mySMARTLife: Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki”.

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

fot. na Facebooku - ilustracyjna

kp Autor