Aktualności 1 kwi 11:24 | Redaktor
Profesor Buszewski został członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki

Uhonorowanie profesora Buszkowskiego medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, 2018 r., fot. Urząd Marszałkowski

Współpracujący z samorządem województwa wybitny chemik, profesor Bogusław Buszewski, został członkiem zwyczajnym Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki.

Do Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki należy ponad dwa tysiące osób: naukowców, ludzi kultury, przedstawicieli świata religii - w tym 34 noblistów i papież Benedykt XV. Celami Akademii są analiza i rozwiązywanie problemów współczesnego społeczeństwa, a także wspieranie nauki i twórczości na poziomach lokalnym i europejskim.

Profesor dr hab. Bogusław Buszewski jest specjalistą w dziedzinie chemii analitycznej, uważanym za twórcę polskiej szkoły chromatografii. Kieruje stworzoną przez siebie Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki oraz Centrum Edukacyjno-Badawczym Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, zasiada w Radzie Naukowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. We wrześniu ubiegłego roku otrzymał medal Jędrzeja Śniadeckiego, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne.

Jest pełnomocnikiem zarządu województwa ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności.

 

Na podstawie: Urząd Marszałkowski (Beata Krzemińska), oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor