Aktualności 26 cze 17:32 | mk
W Urzędzie Marszałkowskim jednak mniej zakażeń

Urząd Marszałkowski w Toruniu/ Wikipedia, fot. Mateuszgdynia, lic. CC BY-SA 4.0

Sanepid dwukrotnie powtórzył badania pracowników Urzędu Marszałkowskiego, którzy otrzymali wyniki dodatnie. Okazało się, jedno z badań dało wynik fałszywie pozytywny.

Pierwszy przypadek zakażenia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu wykryto 18 czerwca. Wiadomość o kolejnym pozytywnym wyniku nadeszła w weekend. Na kwarantannę skierowano 21 osób, które miały kontakt z osobą zakażoną, a Sanepid zlecił wykonanie im testów. Do czwartku (25 czerwca) dodatnie wyniki otrzymało łącznie pięcioro pracowników.

Okazuje się jednak, że jedno z badań dało błędny wynik. - Dziś (piątek), po dwukrotnym powtórzeniu przez stację sanitarno-epidemiologiczną testów u osób z wynikiem dodatnim, okazało się, że jeden z wymazów dał jednak wynik ujemny. Mamy więc w sumie cztery zakażenia w Urzędzie Marszałkowskim – informuje sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Poza testami zleconymi przez Sanepid, badania na własny koszt przeprowadza także urząd. Wymazy w ciągu tygodnia zostały pobrane od wszystkich pracowników - łącznie 1011 osób. - Są to nie tylko etatowi pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, ale także stali współpracownicy z instytucji zewnętrznych związanych z urzędem,  kilku radnych sejmiku i inne osoby, które ostatnio miały  częsty i dłuższy kontakt z pracownikami urzędu – tłumaczy sekretarz. Nadeszły już wyniki 729 pracowników, poza jednym testem do powtórki, wszystkie są ujemne.

Osoby kierowane na testy do czasu otrzymania wyniku pracowały w domach. – Od poniedziałku (29 czerwca) utrzymamy pracę zdalną pracowników na takich zasadach, by móc zapewnić zasady bezpieczeństwa określone przez Ministerstwo Zdrowia. Na weekend, jak co tydzień, zaplanowano dezynfekcję urzędu, tzw. zmgławianie pomieszczeń środkami wirusobójczymi i bakteriobójczymi – zapowiada Marek Smoczyk.

– Dodatkowo wprowadziliśmy obowiązek noszenia masek ochronnych lub przyłbicy na terenie całego urzędu. Dotąd urząd podzielony był na strefy i maskę/przyłbicę należało nosić  przemieszczając się między strefami. – informuje.

fot. lic.CC BY-SA 4.0

mk Autor