Aktualności 14 lis 09:49 | Redaktor
Zmiany w zarządzie województwa i prezydium sejmiku

fot. Szymon Zdziebło, www.tarantoga.pl dla UMWKP

Elżbieta Piniewska przewodniczącą sejmiku, Agnieszka Kłopotek wiceprzewodniczącą, Zbigniew Sosnowski wicemarszałkiem województwa. Sejmik w środę (13 listopada) zdecydował o obsadzeniu wakatów powstałych w związku z wyborami parlamentarnymi.

Podczas posiedzenia sejmiku zaprzysiężeni zostali nowi radni województwa, Marek Domżała i Paweł Zgórzyński. 

fot. Szymon Zdziebło, www.tarantoga.pl dla UMWKP

Przewodnicząca Elżbieta Piniewska zasiada w sejmiku województwa od 2010 roku, od ubiegłego roku pełniła funkcje wiceprzewodniczącej. Jest nauczycielką-polonistką, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, od 30 lat uczy języka w I Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu. Posiada honorowy tytuł profesora oświaty.

W sejmiku województwa zajmuje się problematyką edukacji i kultury, od wielu lat pracuje w dedykowanych tym dziedzinom komisjach sejmikowych. Jest związana z działającym w inowrocławskim Kujawskim Centrum Kultury Inowrocławskim Teatrem Otwartym, jest też dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych Arlekinada. Społecznie angażuje się w lokalne inicjatywy charytatywne. Jest mężatką, ma syna i córkę.

Wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek jest inżynierem zootechnikiem z dyplomem Akademii Rolniczej w Krakowie. Obroniła doktorat z ekonomiki produkcji trzody chlewnej. Była pracownikiem naukowym państwowego Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach, obecnie pracuje w zakładzie doświadczalnym tej placówki w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim.

Obecna kadencja sejmiku województwa jest jej drugą z kolei. Przewodniczyła sejmikowej Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa. Jest mężatką i matką dwóch synów.

Nowy wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski był posłem na Sejm kilku kadencji, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji w latach 2008-2011, członkiem zarządu województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2006-2008. Z wykształcenia historyk. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Zasadach w powiecie brodnickim.

Społecznie od wielu lat angażuje się w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest prezesem oddziału powiatowego Związku OSP Rzeczypospolitej w Brodnicy i członkiem prezydium oddziału wojewódzkiego ZOSPRP w Toruniu. Żonaty, ma córkę i syna.

Zmiany w prezydium sejmiku województwa i zarządzie województwa są podyktowane wynikami październikowych wyborów parlamentarnych. Były przewodniczący sejmiku Ryszard Bober jest obecnie senatorem Rzeczypospolitej, były wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa (który sprawował też mandat radnego województwa obecnej kadencji) posłem na Sejm. Zgodnie z prawem, mandatów i funkcji w samorządzie terytorialnym nie można łączyć z mandatami parlamentarnymi. Podczas posiedzenia sejmiku zaprzysiężeni zostali nowi radni województwa, Marek Domżała i Paweł Zgórzyński.

źródło: Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor