Bydgoszcz 23 sty 2018 | Wojciech Bielawa
Budują sąd na Nowym Rynku [ZDJĘCIA]

Budowa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy / fot. wb

Przy ulicy Nowy Rynek powstaje reprezentacyjny gmach Sądu Okręgowego. Budynek jest w stanie surowym otwartym. Ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

Budynek sądu powstaje na niewielkiej, 800-metrowej działce przy ul. Nowy Rynek 12. Gmach będzie miał dwupoziomowy parking podziemny i trzy piętra nad ziemią; łącznie to 3320,11 mkw. powierzchni. W środku znajdą się sale sądowe, pomieszczenia dla świadków, pokoje narad, a także pomieszczenia administracji sądowej.

Pracownicy sądu wyczekują, kiedy nowy budynek zostanie oddany do użytku. W dotychczasowych pomieszczeniach zrobiło się bowiem ciasno. Archiwa pękają w szwach, brakuje także miejsca do pracy.

Gmach sądu efektownie prezentuje się na wizualizacjach. Na elewacji zaplanowano dwa rodzaje kamiennych okładzin: jasną, wykonaną z trawertynu oraz ciemną, kamienną, wykonana z łupku.

Inwestycja rozpoczęła się w 2016 roku. Budowniczowie jesienią rozebrali stary, szpetny budynek z czerwonej cegły. W czerwcu ubiegłego roku na terenie inwestycji doszło do katastrofy budowlanej. Zawalił się szalunek z elementami stropu o powierzchni 100 mkw. Nikt przy tym nie ucierpiał. Prace zostały wstrzymane na kilka tygodni.

Budynek ma być gotowy w trzecim kwartale 2019 r. Będzie kosztował ponad 17 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu państwa.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący