Bydgoszcz 23 sie 11:09 | Redaktor
Bydgoszcz w walce o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

fot. Anna Kopeć

Od 1 do 30 września można kręcić kółka dla Bydgoszczy w rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski. Aby wziąć udział w zabawie, trzeba pobrać bezpłatną aplikację.

Ogólnopolską rowerową rywalizację miast zainicjowała i przygotowała właśnie Bydgoszcz, inspirując się Europejską Rywalizacją Rowerową, którą do 2017 roku organizowała Bolonia. Do polskiej rywalizacji przystąpiły m. in. Białystok, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Suwałki. Miasto, które zbierze najwięcej przejechanych kilometrów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, przez rok, do czasu następnej rywalizacji, będzie cieszyć się Pucharem Rowerowej Stolicy Polski.

W dowolnym miejscu i z nagrodami

Bydgoszcz kręcić kilometry będzie jako Metropolia Bydgoszcz – udział w rywalizacji mogą wziąć mieszkańcy wszystkich gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin.  Co istotne, liczą się nie tylko kilometry przejechane w ich granicach administracyjnych - zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc w dowolnym miejscu świata.

Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy -  w ogólnopolskim zestawieniu - nakręcą we wrześniu najwięcej kilometrów, otrzymają rowery miejskie. Każdy uczestnik, po przejechaniu min. 250, 500 lub 1000 km, otrzyma nagrody rzeczowe (m. in. saszetkę, bidon, sakwę rowerową). Nagrodzeni zestawami upominków zostaną też najaktywniejsi rowerzyści i rowerzystki z Metropolii Bydgoszcz. 

Pobierz i jedź. Razem z grupą

Do zliczania kilometrów posłuży poddana odpowiednim modernizacjom aplikacja „Aktywna Bydgoszcz”, która od 1 lipca - przy zachowaniu dotychczasowych funkcji - nosi nazwę „Rowerowa Stolica Polski”. Aby dołączyć do rywalizacji, trzeba pobrać ją z właściwego dla siebie sklepu, tj. Google Play lub App Store. Aplikacja jest bezpłatna. W formularzu należy podać podstawowe dane i zaznaczyć, dla jakiego miasta chce się kręcić kilometry.

Aby zachęcić do rywalizacji, miasto przygotowało wspólne rodzinno-rekreacyjne wycieczki rowerowe. Przejazd inaugracyjny odbędzie się 1 września i zostanie połączony z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trasa będzie wiodła m. in. przez Dolinę Śmierci i Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

Harmonogram kolejnych przejazdów:

  • 8 września (Bydgoszcz-Koronowo-Bydgoszcz)

  • 15 września (Bydgoszcz-Nakło-Bydgoszcz)

  • 22 września (Bydgoszcz-Borówno-Bydgoszcz)

  • 29 września (Bydgoszcz-Ostromecko-Bydgoszcz)

Czytaj także: Bydgoszcz ogłasza ogólnopolską rywalizację rowerową

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor