Bydgoszcz 6 wrz 22:46 | Redaktor
Konkursy rocznicowe w ramach obchodów Bydgoszcz jest Polska 1920

Bydgoszcz jest Polska 1920 – to hasło przewodnie zbliżających się obchodów. Miasto ogłasza konkursy na dofinansowanie projektów i wydarzeń, oficjalny logotyp oraz okolicznościowy mural. „Wszystko po to, by w sposób szczególny upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta” – informuje ratusz.

- Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy czas dla Bydgoszczy. Chcemy szczególnie upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce 20 stycznia 1920 roku, kiedy polskie wojska wkroczyły do miasta, a Bydgoszcz oficjalnie wróciła do Rzeczpospolitej. Budując lokalną tożsamość i dumę z naszego miasta zapraszamy do wspólnego świętowania oraz współorganizowania tych obchodów – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta. - W dniach 18-20 stycznia 2020 roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Świętowanie rozpoczniemy od Sylwestra Wolności, który będzie radosnym symbolem wejścia w Nowy Rok, tak jak to miało miejsce sto lat temu, gdy bydgoszczanie oczekiwali powrotu do Macierzy – dodaje.

Przygotowując się do obchodów ratusz ogłosił konkursy, które mają towarzyszyć oficjalnym obchodom. „Czekamy na inicjatywy mieszkańców, organizacji pozarządowych, uczelni i szkół, które mają pomysł jak oryginalnie upamiętnić te historyczne wydarzenia. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty i wydarzenia nawiązujące do obchodów – informuje miasto.

Twórca rocznicowego logotypu „Bydgoszcz jest Polska – 1920” otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Przypomnijmy, że ciągle trwa zbiórka historycznych zdjęć z lat 1900–2000.

Konkurs „Bydgoszcz jest Polska 1920”

Ratusz informuje: „Czekamy na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. Organizując to historyczne wydarzenie czekamy na oryginalne i wyjątkowe koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców Bydgoszczy. Mogą to być: imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy,  przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych.  Na wnioski czekamy do 25 października do godz. 10.00”

Konkurs na projekt oficjalnego rocznicowego logotypu 

Miasto komunikuje: „Z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy ogłosiliśmy także konkurs na logotyp, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w całym 2020 roku. Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” wyłoniony w konkursie będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych. Znajdzie się on m.in. na jednym z najwyższych budynków nieopodal Brdy, który obecnie przebudowywany jest na hotel. O wyborze logotypu zdecydują także mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Na projekty czekamy do 4 października do godz. 10.00. Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowała Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A.”.

Szczegóły konkursów wraz z regulaminami znajdują się na stronach internetowych miasta. 

Wkrótce ratusz ma podać również szczegóły konkursu na okolicznościowy mural.

Plan oficjalnych obchodów:

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor