Bydgoszcz 7 cze 2019 | Redaktor
Miasto ogłasza przetarg na remont hali targowej

fot. Anna Kopeć, archiwum

Hala na rogu ul. Podwale i Magdzińskiego zostanie wyremontowana. Po zakończeniu prac i zaaranżowaniu wnętrza ma pełnić funkcje usługowo-gastronomiczne.

Remont hali – zbudowanej w 1906 roku – będzie prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zakres prac w ogłoszonym przez miasto przetargu obejmuje między innymi remont dachu: wymianę część dachówek, blach, rynien, świetliki, zaplanowano wymianę części więźby. Zadaniem wykonawcy będzie również naprawa pęknięć w murach, wymiana uszkodzonych cegieł, spoin, remont gzymsów i profili. Mury mają zostać lepiej zabezpieczone przed chłonięciem wilgoci, cegły zostaną oczyszczone, zawilgocone tynki – odnowione.Większość boksów w centralnej cześci hali czeka rozbiórka. 

Ratusz spodziewa, że prace konserwatorskie potrwają około 11 miesięcy. Przy wyborze wykonawcy brane pod uwagę będą cena oraz czas gwarancji.

Po zakończeniu remontu, obiekt zostanie zaaranżowany zgodnie z przeznaczeniem na funkcje usługowo-gastronomiczne. Wykonawca tego etapu prac – operator hali – ma zostać wyłoniony po wakacjach w drodze konkursu. Obiekt ma zostać wydzierżawiony na 10 lat. Operator będzie odpowiadał za znalezienie najemców i działalność w hali. 

Aranżując wnętrze, będzie mógł skorzystać z projektów przygotowanych przez studentów i absolwentów w ramach konkursu przeprowadzonego przez miasto. 

Zwycięska praca Ariela Śliwińskiego / źródło: UMB

Więcej wizualizacji zobacz TUTAJ oraz TUTAJ.

Czas na składanie ofert w przetargu na remont chętni mają do 24 czerwca.

Hala powstała w 1906 roku. Wówczas mieściło się w niej 96 stoisk, a od strony ul Podwale znajdowało się też mieszkanie dla inspektora hali, gabinet weterynarza i komisariat policji. Początkowo w hali można było handlować wyłącznie mięsem i rybami. W latach 1924-1939 obiektem zarządzała dyrekcja Rzeźni Miejskiej. W tamtym czasie znajdowało się tu 66 jatek i 14 stoisk z basenami dla ryb, a w piwnicy sprzedawano drób i nabiał.

Obiekt pełnił funkcje handlowe również współcześnie. W 2016 roku miasto odkupiło halę od poprzedniego właściciela, Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców.

Jeszcze przez spółdzielnię, w latach 2009–2010, odnowiona została elewacja. W 2017 roku  miasto ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej remontu.

Czytaj także: Burza mózgów. Hala targowa ożyła na chwilę

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor