Bydgoszcz 11 maj 2021 | Krzysztof Drozdowski
Mural z Kanałem Bydgoskim. Wniosek radnego Szymona Roga wpłynął do Prezydenta

fot. domena publiczna

Niedługo nastąpi otwarcie nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego, a w przyszłym roku będzie okrągła 250.rocznica budowy Kanału. Aby uświetnić oba wydarzenia, jeszcze bardziej wypromować i ukazać piękno bydgoskiej "perły" - Kanału Bydgoskiego - złożyłem dziś stosowny wniosek do Prezydenta Rafała Bruskiego o organizację muralu na kamienicy przy ul. Nakielskiej, która znajduje się w pobliżu Starego Kanału - pisze radny Szymon Róg.

Kanał Bydgoski jest niewątpliwie perłą w koronie polskich zabytków hydrotechnicznych. Wkrótce zostanie oddana do użytku nowa siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego. W roku 2022 obchodzić będziemy również 250. rocznicę budowy kanału.

Chcąc jeszcze bardziej wypromować Kanał Bydgoski radny Szymon Róg zwrócił się do prezydenta Rafała Bruskiego z interpelacją w sprawie potrzeby powstania specjalnego muralu poświęconego właśnie Kanałowi Bydgoskiemu.

Jako lokalizację przyszłego muralu radny wskazuje położoną w pobliżu kanału kamienicę przy ul. Nakielskiej 56.

Przechodniom i kierowcom przejeżdżającym ciągiem ul. Nakielskiej (kilkanaście tysięcy pojazdów w ciągu doby) z perspektywy aż ponad 200m widoczna jest niezagospodarowana ściana, która dodatkowo znajduje się niewiele ponad 100m od linii brzegowej Starego Kanału Bydgoskiego

 - uzasadnia lokalizację muralu radny Róg.

Powstanie muralu według wnioskodawcy - wyzwoliłoby wielowektorową pozytywną energię oraz stanowiło istotny element promocji Miasta, a przede wszystkim Kanału Bydgoskiego, który mając duży potencjał, w najbliższych latach - jak liczy wielu - odzyska swój blask.  

 

Ponizej pełna treść interpelacji skierowanej do prezydenta miasta:

Szanowny Panie Prezydencie
O walorach i istocie Kanału Bydgoskiego dla Bydgoszczy nie trzeba szeroko się rozpisywać. Dzięki niemu w czasach zaborów i później, II RP gród nad Brdą stanowił istotny ośrodek przemysłowy. O tym jak Kanał jest istotnym miejscem dla dzisiejszych mieszkańców świadczy m.in. duże zainteresowanie projektami jego rozwoju w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a liczące ok. 47ha tereny parkowe wzdłuż Starego Kanału zwane Plantami są istotnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla wielu bydgoszczan.
Pewnym nowym impulsem dla promocji Kanału Bydgoskiego będzie zapewne zbliżające się otwarcie nowej siedziby muzeum jemu poświęconemu. Nieomal zbiegnie się to z okrągłą 250.rocznicą rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego. Aby uświetnić oba wydarzenia bardzo dobrym pomysłem wydaje się namalowanie muralu, który jako intrygująca nowoczesna forma sztuki w ostatnich latach zdobi coraz to więcej ścian miejskich kamienic w Bydgoszczy i przyciąga wzrok przechodniów. Tym razem nadarza się okazja, aby w tej formie wypromować Kanał z pomysłem zagospodarowując dobrze wyeksponowaną ścianę, gdyż przed kilkoma miesiącami w wyniku prac na sąsiedniej działce usunięto drzewo zasłaniające boczną ścianę szczytową kamienicy ADM przy ul. Nakielskiej 56. Od tego czasu przechodniom i kierowcom przejeżdżającym ciągiem ul. Nakielskiej (kilkanaście tysięcy pojazdów w ciągu doby) z perspektywy aż ponad 200m widoczna jest niezagospodarowana ściana, która dodatkowo znajduje się niewiele ponad 100m od linii brzegowej Starego Kanału Bydgoskiego.
Ostatnie miejskie konkursy na realizacje murali cieszyły się sporym powodzeniem wśród artystów, a także bacznych obserwatorów miejskiej rzeczywistości. Wierzę, iż podobne podejście do zagospodarowania ściany kamienicy przy ul. Nakielskiej 56 wyzwoliłoby wielowektorową pozytywną energię oraz stanowiło istotny element promocji Miasta, a przede wszystkim Kanału Bydgoskiego, który mając duży potencjał, w najbliższych latach - jak liczy wielu - odzyska swój blask.  

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.