Bydgoszcz 28 maj 2019 | Redaktor
Rekordowe 16 milionów na budżet obywatelski. Trwa zgłaszanie projektów

fot. Bydgoszcz.pl

Do 12 czerwca Urząd Miasta w Bydgoszczy czeka na projekty mieszkańców do kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem zostaną zrealizowane zwycięskie pomysły za rekordową kwotę – 16 mln zł, z czego 3,5 mln przeznaczono na projekty ponadosiedlowe.

Projekty ponadosiedlowe w ramach BBO można zgłaszać od ubiegłej edycji. Wymogi przy zgłaszaniu pomysłów są dwa. Projekt nie może przekroczyć kwoty 1.700.600 zł i musi uzyskać pozytywną opinię co najmniej trzech rad osiedli. W poprzedniej edycji BBO w kategorii projektów ponadosiedlowych zwyciężyło zadanie polegające na rewitalizacji nabrzeży Starego Kanału Bydgoskiego. W ramach dostępnych pieniędzy, decyzją ponad trzech tysięcy mieszkańców na osiedlach powstaną podświetlane minitężnie. Zostaną wybudowane w Fordonie, na Osowej Górze i Wyżynach. 

Nowością w tym roku są małe projekty społeczne, na które przeznaczono blisko 500 tys. złotych. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć kwoty 46 380 złotych. Ta kategoria została stworzona specjalnie z myślą o młodzieży i bydgoskich seniorach. W ramach małych projektów społecznych będą mogły być zgłaszane działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sportu, sztuki, ekologii czy kultury. W ramach tej kategorii wykluczono organizację prywatnych imprez okolicznościowych, inicjatywy skierowane do bardzo wąskiej, zamkniętej grupy odbiorców (np. uczniów konkretnej placówki oświatowej, konkretnego klubu seniora uniemożliwiającego otwartą rekrutację i dostęp osób spoza określonej grupy), projekty o charakterze komercyjnym (zakładające biletowany wstęp lub pobieranie od uczestników jakichkolwiek opłat), politycznym oraz wyznaniowym, a także o charakterze pomocy doraźnej, socjalno-bytowej.

Na projekty osiedlowe przeznaczone jest ponad 12 mln zł, zgodnie z podziałem środków na poszczególne Rady Osiedla (podział na osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl). Zgłaszany projekt nie może przekroczyć 50 proc. pieniędzy przeznaczonych na dane osiedle, a nie - tak jak to było w poprzednich edycjach - 70 proc. Dzięki temu więcej zadań będzie mogło trafić do realizacji.

Urząd Miasta zaplanował także spotkania, podczas których mieszkańcy będą mogli – z pomocą pracowników urzędu – wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wszystkie pomysły zostaną zweryfikowane przez poszczególne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Z kolei głosowanie trwać będzie przez cały październik. Zadania, które uzyskają największe poparcie bydgoszczan, a jednocześnie będą zgodne z limitami środków przeznaczonych dla poszczególnych kategorii, będą mogły zostać wprowadzone do projektu budżetu miasta na 2020 rok.

Zgłaszanie projektów odbywa za pośrednictwem elektronicznej aplikacji na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo oraz papierowo, poprzez wrzucenie formularzy do urn rozlokowanych w: Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, ul. Grudziądzka 9-15, ul. Wojska Polskiego 65), centrum handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1) oraz w placówkach oświatowych. Każdy mieszkaniec Bydgoszczy (który najpóźniej w dniu składania wniosku ukończył 16 lat) może zgłosić maksymalnie trzy projekty osiedlowe, trzy ponadosiedlowe oraz trzy małe projekty społeczne.

Termin zgłaszana pomysłów upływa 12 czerwca. 

Źródło: UM Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor