Bydgoszcz 6 mar 2019 | Redaktor
Replika Bydgoszczy sprzed stu lat. Wielkie dzieło - miasto w miniaturze [WIDEO, ZDJĘCIA]

mat. Facebook/Podwórko Tajemnic

Powstaje wielkie dzieło na obchody stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Zapowiedź stworzenia repliki Bydgoszczy ze 20 stycznia 1920 roku pojawiła się na fejsbukowym profilu „Podwórko Tajemnic”.

Twórcy miniaturowej makiety miasta mówią, że to nie tylko prezent na rocznicę, ale także nowy sposób szerzenia wiedzy o naszej lokalnej historii i kolejna atrakcja na Starym Mieście. Prace nad stworzeniem repliki trwają już od kilkunastu miesięcy, a ich finał przewidywany jest na koniec 2019 roku. Obecne prace osiągnęły około 40 proc. zaawansowania.

Na makiecie zobaczymy urokliwe kamienice na Starym Rynku oraz jego otoczenie wraz z ulicą Mostową i Cafe Bristol. Twórcy zapowiadają, że później pojawią się na niej kolejne budowle min. Synagoga, czy Teatr Miejski. Autorzy podkreślają jednak, że to projekt rozwojowy i koniec każdego etapu prac, to początek nowego etapu rozbudowy.

Replika Bydgoszczy z 1920 roku powstaje z różnego rodzaju materiałów modelarskich, głównie kartonu. Są też elementy z drewna i polistyrenu, ale spora część materiału pochodzi z recyklingu różnego rodzaju opakowań. Twórcy dodają, że najtrudniejszym elementem okazała się nie sama budowa, a żmudne poszukiwanie dokumentów, zwłaszcza tych dotyczących nieistniejących już obiektów. Często trwa to dłużej niż samo tworzenie budynku.

- Chcemy, by była  wyjątkowa i wyróżniała się pośród innych, dlatego zastosujemy w niej bardzo nowatorskie rozwiązania – mówią. Główny pomysłodawca twierdzi, że słowo makieta nie do końca opisuje ten projekt. - W wybranych budynkach tworzymy nie tylko ściany zewnętrzne, ale także ich wnętrza. Pokażemy życie ich mieszkańców i duszę tego miasta – mówi.

I faktycznie, możemy się o tym przekonać, oglądając ujawnione już zdjęcia i wideo. Możemy zajrzeć m.in. do mieszkań.  Nawet najdrobniejsze szczegóły są wiernie odzwierciedlone.

Sama replika to także głos w dyskusji o spójnym wizerunku centrum z eleganckimi, stylizowanymi szyldami, bez krzykliwych banerów i reklam. To przywrócenie magicznej atmosfery początków XX wieku.

Pierwsza prezentacja fragmentu pokazującego Stary Rynek będzie miała miejsce 7 kwietnia podczas święta kawy – CoffART, które odbędzie się w dawnym kinie Pomorzanin. Twórcy zapowiadają ujawnienie kolejnych szczegółów już wkrótce na profilu fejsbukowym profilu projektu „Podwórko Tajemnic”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor