Bydgoszcz 31 maj 2019 | Redaktor
Rondo na Glinkach upamiętni wybory roku 1989

fot. Bydgoszcz.pl

Bydgoscy radni zdecydowali, że rondo na połączeniu ul. Glinki i Magnuszewskiej oraz Rozłogi będzie nosiło nazwę 4 czerwca 1989 roku, na cześć pierwszych częściowo demokratycznych wyborów w powojennej historii Polski.

Rondo zostało oddane do użytku w ubiegłym roku w ramach modernizacji ulicy Glinki, która łączy  nowy odcinek Trasy Uniwersyteckiej z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym. Zadaniem ronda jest poprawa  poziomu bezpieczeństwa i poprawa płynności przejazdu na skrzyżowaniu. Łatwiej teraz wyjechać z wcześniej podporządkowanych ulic - Magnuszewskiej i Rozłogi. Średnica nowego ronda to 36 metrów.

W środę (29 maja) bydgoscy radni podjęli uchwałę o nadaniu mu nazwy 4 czerwca 1989 roku.  Wtedy to odbyły się pierwsze w historii powojennej Polski częściowo demokratyczne wybory parlamentarne do tzw. Sejmu kontraktowego. W uzasadnieniu uchwały czytamy:„Uznawane są za moment przełomowy dla procesu przemian ustrojowych w kraju. Skala zwycięstwa opozycji solidarnościowej dała impuls do zmian na scenie politycznej, a w konsekwencji do powstania III RP. 30. rocznica wyborów do Sejmu kontraktowego zbiegła się z wieloma ważnymi dla historii powojennej Polski jubileuszami. W tym roku mija bowiem 20 lat od wstąpienia Polski do NATO i 15 lat od dnia, kiedy nasz kraj przyjęty został do Unii Europejskiej. Chcąc docenić te wszystkie wydarzenia Rada Miasta Bydgoszczy już wcześniej ustanowiła 2019 rok - Bydgoskim Rokiem Wolności”. 

Źródło: Bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor