Bydgoszcz 12 lut 2018 | Redaktor
Zwierzęta polarne zamieszkają w Myślęcinku

Pingwiny w ZOO w Londynie/fot. Anna Kopeć

Foki, pingwiny, niedźwiedzie i lisy polarne, rosomaki oraz renifery i woły piżmowe zamieszkają w Myślęcinku. Ratusz ogłosił przetarg na budowę biegunarium – podał Oficjalny Serwis Bydgoszczy.

Prace nad koncepcją tzw. biegunarium zakończono w ubiegłym roku. Miasto przeznaczyło na budowę kompleksu 10 milionów złotych. Ma zostać wybudowany w ciągu dwóch lat. Właśnie ogłoszono przetarg na prace projektowe i budowlane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Będzie to kolejna atrakcja w myślęcińskim ZOO.

Cały kompleks ma mieć powierzchnię 13 tysięcy metrów kwadratowych i  znajdować się będzie w tylnej części istniejącego ZOO.  Jedna z największych strefa ma być przeznaczona dla niedźwiedzi polarnych. Zajmie ona blisko 3800 metrów kwadratowych. Na tym obszarze znajdą się m.in. gawry, skały i basen. „Cześć basenu ma być przeszklona, żeby można było oglądać pływające zwierzęta z poziomu obniżonego chodnika” – podaje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.

Kolejne dwa duże wybiegi przeznaczone będą powstaną dla reniferów i wołów piżmowych. Będą one rozdzielone wspólnym budynkiem mieszczącym stajnie oraz zaplecze gospodarcze.

Z kolei w południowej części znajdzie się z kolei strefa przeznaczona dla fok. Wybieg dla tych zwierząt będzie składał się głównie z dużego basenu zewnętrznego wraz z mniejszymi powierzchniami suchymi. Część basenu też będzie przeszklona, aby można było oglądać pływające foki.

Poza tym swój basen będą miały pingwiny, a lisy polarne i rosmaki oddzielny wybieg.

„Wszystkie wybiegi i baseny mają być zaaranżowane w sposób możliwie wiernie oddający naturalne środowisko zwierząt. Będą wyposażane w elementy dostosowane odpowiednio do potrzeb, trybu życia i aktywności w zależności od gatunku” – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy. „Całość zostanie uzupełniona szerokim chodnikiem dla zwiedzających o cechach promenady, tj. z małą architekturą w postaci licznych ławek czy koszy na odpadki, estetycznego ogrodzenia, tablic informacyjnych dotyczących prezentowanych zwierząt i oświetlenia zewnętrznego”.

 

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor