Dom i ogród 6 lut 2018 | Redaktor
Rośliny na każde warunki [PORADNIK OGRODNICZY]

Hortensja /materiały Zielonego Pogotowia

Kiedy kupujemy działkę, nie zwracamy uwagi na grunt. Nagle okazuje się, że podłoże to czysta glina, piasek, a wiosną zalega na nim woda. Jakie rośliny można tu posadzić, aby pięknie się rozwijały i przetrwały te trudne warunki?

Po pierwsze, przed budową należy pamiętać, aby nie zmarnować wierzchniej warstwy, bo to ona jest najbardziej urodzajna. Ziemię na głębokości 20-25 cm należy zebrać i złożyć w miejscu, gdzie przetrwa wszelkie prace budowlane, abyśmy mogli ją wykorzystać do zakładania ogrodu. Dotyczy to terenów przeznaczonych pod budowę. Nawet jeśli to glina czy piasek, jest to humus najbardziej urodzajny – gleba, która tworzyła się tam dziesiątki lat. Właśnie dlatego jest lepsza od tego, co sami nawieziemy i to my musimy dostosować się do zastanych warunków. Można zastaną glebę wzbogacić, ale głównie wykorzystać to dobro, którym jest sama w sobie.

W przypadku, gdy nie wykorzystamy ziemi zastanej na działce, nawozimy warstwę ok. 10-15 cm nowej gleby, konieczne jest zaprawianie dołów pod każde nasadzenia - zarówno roślin owocowych, jak i ozdobnych.

Często właściciele działek borykają się z gliniastym czy piaskowym podłożem. Co więcej, zdarzają się również podmokłe tereny, na których nie wszystkie rośliny przetrwają. Należy wtedy przy wyborze drzewek i krzewów zwrócić uwagę na odpowiednie dla danej rośliny warunki glebowe. Są takie, które dobrze tolerują glinę, czasami nawet właśnie jej potrzebują do silnego wzrostu. Należą do nich takie rośliny, jak: buk, świerk, tuja, hojna, cis, modrzew, jodła, magnolia, róże, miłorząb, klon, kasztan, jabłoń, pigwowiec, trzmielina, pięciornik, piwonia, jeżówka, floks i wiele innych.

Na terenach piaszczystych natomiast należy sadzić takie rośliny jak: jodła, sosna, jałowiec, cyprysik, tuja wschodnia, jarzębina, kasztan, jabłoń, ognik, mahoń, wrzosy i wrzośce, złotokap, dąb, berberys, pigwowiec, lilak, lawenda, orlik, liliowce czy łubin.

Możemy też wyróżnić rośliny, które tolerują kilkudniowe zaleganie wody w bryle korzeniowej, w związku z czym doskonale sprawdzą się na terenach podmokłych. Należą do nich m.in. metasekwoja, świerk, cis, tuja, oczar, leszczyna, śliwa, brzoza, olcha, klon, jesion, sumak, budleja, hibiskus bylinowy, rododendron, bukszpan, irga, lilak, tojeść, wierzba, bez czarny tawuła oraz borówka amerykańska czy kalina.

Roślin jest bardzo dużo i mają różne wymagania – by je poznać wystarczy sięgnąć do literatury lub poradzić się ogrodnika. Niektóre same tworzą sobie odpowiednie warunki glebowe, dzięki czemu można je sadzić prawie wszędzie, na przykład tuje. Należy również sprawdzić, jakie rośliny występują na sąsiednich działkach i czy wyglądają bujnie i zdrowo. Będzie to dla nas wskazówka, jakie krzewy i drzewka przyjmą się również u nas.

Grzegorz Majda, NATUR Zielone Pogotowie

facebook.com/zielonepogotowiepl/

www.zielonepogotowie.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor