Finanse 23 lip 10:22 | Redaktor
Droższe polisy przez zmiany klimatyczne

fot. LicencjaCC BY-SA 3.0/ J.M.K. Kokot

Zmiany klimatu postępują w szybkim tempie. Skutki możemy obserwować już także w Polsce. W ostatnich latach występuje coraz więcej intensywnych burz i powodzi. Na większą częstotliwość takich sytuacji muszą być przygotowane także firmy ubezpieczeniowe.

- Wpływa do nas ok. 3-4 razy więcej zgłoszeń od klientów niż w standardowym okresie roku. W ostatnich latach szkód w związku z intensywnymi burzami na przełomie wiosny i lata jest więcej, Obecne ceny polis uwzględniają to ryzyko w składkach – mówi rzecznik prasowy Warty

Do największej liczby szkód w uprawach dochodzi we wschodniej i południowej Polsce oraz w województwie dolnośląskim i części powiatów województwa wielkopolskiego – W wyniku gradu ucierpiały nie tylko zboża oraz kukurydza, ale również uprawy owoców, jak maliny, truskawki czy borówki amerykańskie – dodaje Piotr Adamczyk, dyrektor Biura Likwidacji Szkód, Concordia Polska TU.

- Anomalie pogodowe występujące w Polsce nauczyły ubezpieczycieli jak właściwie przygotować się i działać w sytuacji zwiększonej liczby szkód spowodowanych zdarzeniami pogodowymi (m.in. znaczne opady atmosferyczne). Nie czekamy, aż klienci zadzwonią do nas, sami dzwonimy do klientów z miejscowości najbardziej dotkniętych żywiołem, aby dowiedzieć się, czy nie potrzebują naszej pomocy. Zniszczenia najczęściej związane są z podtopieniami. – wyjaśnia Maciej Czyż, dyrektor zarządzający ds. wsparcia klienta w Uniqa.

W przypadku, gdy nie można dojechać do klientów coraz częściej istnieje możliwość zdalnej likwidacji szkód.Nieoceniona staje się pomoc technologii – aplikacji, formularzy online, dostępności kamery. Celem jest jak najszybsza pomoc i wypłaty dla osób poszkodowanych w walce z żywiołami.

Ubezpieczyciele są finansowo przygotowani do niesienia poszkodowanym pomocy i uwzględniają to ryzyko w składkach. Warto natomiast spojrzeć na ryzyko klimatyczne w dłuższym, wieloletnim okresie. Jeżeli szkód związanych z żywiołami będzie w kolejnych latach więcej i będą one coraz gwałtowniejsze i dotkliwe, wycena takiego ryzyka w naturalny sposób się zmieni. – przewiduje Rafał Mańkowski, ekspert, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W Polsce ubezpieczonych jest ok. 60 % budynków i ponad 90 % zabudowań wchodzących w skład gospodarstw rolnych. Jak podaje KNF– w zeszłym roku wypłacono odszkodowania za 464 tys. szkód, które powstały w wyniku działania żywiołów na 12,9 mln zawartych polis. Ubezpieczyciele zebrali z tytułu składek 3,53 mld zł, a wypłacili z tego 1,67 mld zł odszkodowań.W pierwszym kwartale 2020 roku łącznie na wypłaty wydano 376 mln zł w ramach 105 tys. zlikwidowanych szkód.

 

źródło: businessinsider.com.pl

 

B.R.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor