W farze odbija się historia naszego miasta

Redaktor | 27 sty 12:57 Nadal pozostaje – choć z innych powodów niż kiedyś – najważniejszym kościołem w Bydgoszczy. Dziś jej wnętrze i otoczenie świadczą o zmiennych losach miasta.

Dr Marek Szymaniak opowie o majorze Józefie Grussie

Redaktor | 25 sty 12:56 W środę, 31 stycznia o godz. 17.30 Klub „Grota” zaprasza na spotkanie „Mjr Józef Gruss (1897-1969). Oficer Wojska Polskiego, policjant, konspirator”. Postać majora Grussa przybliży historyk, dr Marek Szymaniak.

Jak Bydgoszcz walczyła o polskość [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 20 sty 14:28 20 stycznia 1920 r. uznaje się symbolicznie za datę przyłączenia Bydgoszczy do odrodzonego państwa polskiego. Choć Polacy odzyskali miasto, ich problemy nie zniknęły.

Bydgoszcz niepodległa!

Krzysztof Osiński | 20 sty 10:03 20 stycznia 1920 r., po 148 latach w pruskiej niewoli, Bydgoszcz powróciła do Macierzy. Zabory się skończyły, nadszedł czas uzasadnionej radości.

Co skarb powie nam o dawnej Bydgoszczy?

Magdalena Liczkowska | 15 sty 09:55 Informacja o skarbie, który archeolodzy odkryli na początku stycznia w katedrze poruszyła całą Polskę. Najcenniejsze znalezisko w historii Bydgoszczy jest teraz badane przez archeologów i historyków sztuki. Czego dowiemy się dzięki skarbowi?

Upokorzony prezydent miasta

Krzysztof Osiński | 13 sty 12:31 Bernard Śliwiński, którego nazwisko Rada Miasta usunęła z nazwy ulicy, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Nie tylko dlatego, że był jej prezydentem, ale głównie ze względu na prowadzone z jego inicjatywy inwestycje służące mieszkańcom i rozwojowi miasta.

Szczątki proboszcza w pierwszej krypcie [SKARB W KATEDRZE]

Redaktor | 5 sty 22:37 Archeolodzy otworzyli pierwszą z krypt odnalezionych pod posadzką prezbiterium bydgoskiej katedry. Okazało się, że spoczywa w niej ks. Józef Turkowski, proboszcz katedry w latach 1845-1870 – podał serwis bydgoszcz.tvp.pl

W Bydgoszczy oddano hołd powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Andrzej Pawełczak | 27 gru 19:25 Powstanie wielkopolskie było jedynym z nielicznych zrywów wolnościowych w historii Polski, które zakończyły się sukcesem. Dzięki niemu Wielkopolska włączona została w granice rodzącej się II Rzeczypospolitej. Dzisiaj, 27 grudnia, pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy oddano hołd poległym powstańcom.

Symbol dawnej potęgi miasta

Krzysztof Osiński | 22 gru 15:11 Z jednej strony otaczała go Brda, z pozostałych – szeroka fosa. Dziś nie ma po nim już żadnego śladu. Przyjrzyjmy się historii zamku bydgoskiego.

Utajniona eksplozja sprzed lat

Krzysztof Osiński | 14 gru 10:23 W nocy 19 listopada 1952 r. mieszkańców Bydgoszczy zbudziła potężna eksplozja. Do wybuchu doszło w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od miasta, w Wytwórni Chemicznej nr 9 w Łęgnowie, leżącej poza granicami administracyjnymi ówczesnej Bydgoszczy.

Symbol niezłomności i patriotyzmu

Krzysztof Osiński | 10 gru 11:56 Nie wszyscy wiedzą, że pułkownik Łukasz Ciepliński przed wojną służył w jednej z bydgoskich jednostek wojskowych. Dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci w 1951 r. 1 marca wyznaczony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.