Historia "TB": Niech się święci 1 Maja

Krzysztof Osiński | 1 maj 14:22 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Bydgoska Wieża Bismarcka

Krzysztof Osiński | 30 kwi 08:52 Dla Niemców była symbolem narodowej dumy i wielkości. Dla Polaków symbolem zniewolenia i podporządkowania państwu zaborczemu.

Zdrajca na piedestale. Rola-Żymierski Honorowym Obywatelem

Redaktor | 9 kwi 11:31 Od upadku komunizmu w Polsce minęło już 28 lat, jednak bydgoszczanie nadal mają problem z odrzuceniem reliktów dawnego ustroju. Honorowym obywatelem miasta wciąż jest Michał Rola-Żymierski, chociaż tytuł ten nadano mu bezprawnie, a on sam nie był godzien, aby go otrzymać.

Takiej Gdańskiej już nie ma. Niezwykła historia salonu miasta

Magdalena Liczkowska | 1 kwi 14:22 W jednym sklepie na dzieci czekała karuzela i żywe małpy, gdzie indziej można było pokibicować zapaśnikom albo udać się na seans spirytystyczny indyjskiego fakira Bena-Aliego. Takimi atrakcjami kusiła kiedyś bydgoszczan ul. Gdańska.

Honorowy obywatel Bydgoszczy ma polską krew na rękach

Wojciech Bielawa | 20 mar 13:34 Michał Rola-Żymierski wciąż jest honorowym obywatelem Bydgoszczy. Historyk Krzysztof Halicki z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy zaapelował do władz miasta, aby pozbawiły sowieckiego szpiega tego zaszczytnego tytułu.

Tajemnicza śmierć na polu

Redaktor | 23 lut 12:37 Od śmierci Piotra Bartoszcze minęły 33 lata, jednak do dziś nie wyjaśniono okoliczności tego tragicznego wydarzenia. Jego przyjaciele są przekonani, że został zamordowany.

Wszyscy razem budowali filharmonię

Magdalena Gill | 15 lut 15:02 – Po próbach szliśmy na plac budowy. Mieliśmy pokrwawione ręce od wkładania waty szklanej do pustaków – wspominają muzycy. – Dyrektor Andrzej Szwalbe był tam dzień i noc.

Czerwona zaraza zaatakowała Bydgoszcz

Redaktor | 15 lut 14:58 W PRL 24 stycznia obchodzony był jako rocznica „wyzwolenia Bydgoszczy”, mimo że dla wielu Polaków koniec okupacji niemieckiej nie był wcale końcem koszmaru.

Święta w internacie 1981

Redaktor | 1 lut 07:39 Grudzień 1981 roku zapadł głęboko w pamięć wielu Polakom. Zamiast ubierać z dziećmi choinkę i przygotowywać się do świąt, niejeden trafił do ośrodków internowania, nazywanych potocznie „internatami”.

Śladami bydgoskiego kryptologa

Krzysztof Osiński | 1 lut 07:35 Niepozorna rzeźba-ławeczka przy zbiegu ulicy Gdańskiej i Śniadeckich w Bydgoszczy. Przedstawia postać zasłużoną nie tylko dla dziejów Bydgoszczy, ale również całego świata. Dzięki jego dokonaniom II wojna światowa trwała znacznie krócej.

Bydgoski Listopad 1956

Redaktor | 1 lut 07:22 60 lat temu, w niedzielny wieczór 18 listopada 1956 r. bydgoszczanie manifestowali na ulicach swój sprzeciw wobec komunistycznej dyktatury.