Widzę ich na cmentarzu, ale myślę o ich pięknym życiu

Redaktor | 16 cze 15:02 Nie zrobili nic zasługującego na karę śmierci – mówi stanowczo dr Alicja Paczoska-Hauke o większości więźniów politycznych pochowanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. W Urzędzie Wojewódzkim opowiadała o pracach, które mają doprowadzić do ich identyfikacji i ponownego pochowania z honorami.

Mnóstwo znalezisk archeologicznych. Drogowcy podsumowali prace w regionie

Redaktor | 5 cze 09:57 Co dwa lata w Biskupinie odbywa się konferencja sprawozdawcza dotycząca badań archeologicznych prowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim. W tym roku jednym z głównych bloków tematycznych były badania prowadzone w ramach inwestycji drogowych realizowanych przez bydgoski Oddział GDDKiA.

Serce miasta zacznie bić? Debata o zachodniej pierzei Starego Rynku

Marta Kocoń | 21 kwi 10:20 Prawie 80 lat po zburzeniu zabudowań zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy nie cichnie dyskusja na temat jej rekonstrukcji. Archeolodzy, historycy, konserwatorzy i społecznicy o tym, czy i w jakim kształcie pierzeję odbudować, debatowali w ratuszu.

Zamiast zamku, ocalmy kamienice [OPINIA]

Redaktor | 10 mar 14:45 Jedna uratowana przed degradacją autentyczna kamienica, jest dla mnie więcej warta niż najpiękniej zbudowana atrapa zamku – pisze na Facebooku Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Architekt: Odzwierciedlić obecność zamku w Bydgoszczy

Redaktor | 10 mar 07:23 Chciałbym dać nowe tchnienie średniowiecznej historii Bydgoszczy – mówi „Tygodnikowi” architekt Marcin Sajdak z pracowni „Archigeum”. – Mogłoby temu służyć uczytelnienie zarysu kazimierzowskiego zamku w jego pierwotnej lokalizacji.

To może być budowla inspirowana gotykiem [REKTOR UKW O ODBUDOWIE ZAMKU]

Jarosław Kopeć | 9 mar 08:36 Istnieje ryzyko, że pozostałości po kazimierzowskim zamku w Bydgoszczy podzielą w przyszłości losy bydgoskiego grodu. Warto dlatego przypominać o istnieniu bydgoskiego zamku, nawet jeśli nie nastąpi jego odbudowa – mówi prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w rozmowie z „Tygodnikiem Bydgoskim”.

Zamek bydgoski był symbolem dawnej potęgi miasta

Jarosław Kopeć | 9 mar 08:35 Po bydgoskim zamku pozostało jedynie ślady w archiwach. Idea jego odbudowy odżywa raz po raz przy różnych okazjach. Opinie są bardzo zróżnicowane, podobnie jak pomysły. „Tygodnik” zebrał głosy z różnych stron w tej debacie, bo tak jak w tytule – uważamy, że był on symbolem dawnej potęgi naszego miasta.

Bydgoski skarb ma swoje logo

Redaktor | 14 lut 2019 Kubki, koszulki, a także torby bawełniane i inne gadżety promocyjne – miasto przygotowało atrakcyjne przedmioty, które promują niezwykłe znalezisko archeologiczne – poinformował ratusz. Wkrótce będą dostępne dla mieszkańców i turystów w Bydgoskim Centrum Informacji.

20 tysięcy osób obejrzało bydgoski skarb. Mija rok od otwarcia wystawy

Marta Kocoń | 13 lut 2019 Znalezisko z katedry już od roku można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. W tym czasie wykupiono ok. 20 tysięcy biletów wstępu na wystawę, a muzealnicy intensywanie pracowali nad nową, już docelową ekspozycją. Ma być gotowa za kilka miesięcy.