Pomnik powinien zostać na Starym Rynku [OPINIA]

Redaktor | 18 wrz 09:45 – W żadnej innej lokalizacji ten symbol pamięci bydgoszczan nie będzie odgrywał tak ważnej roli, jak obecnie – o pomniku Walki i Męczeństwa pisze historyk Marek Szymaniak

Cudowne zwycięstwo w znaku krzyża

Redaktor | 14 wrz 11:44 14 września w Kościele obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W większości opracowań przeczytamy, że święto jest ono pamiątką odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę. To oczywiście prawda, ale niepełna.

Strajki sierpniowe w Bydgoszczy

Krzysztof Osiński | 31 sie 13:27 Mija właśnie kolejna rocznica historycznych strajków sierpniowych z 1980 roku. Uczestniczyli w nich również mieszkańcy naszego regionu, a Bydgoszcz stała się ważnym miejscem ogólnopolskich protestów.

Henryk Bednarski. Zapomniany dygnitarz [HISTORIA]

Krzysztof Osiński | 16 sie 12:01 Przez lata był jednym z najważniejszych polityków nie tylko w Bydgoszczy, ale również w regionie. Swoją pozycję zawdzięczał zaangażowaniu w działania partii komunistycznej.

Rocznica sowieckiego ludobójstwa na Polakach (1937–38)

Redaktor | 11 sie 17:23 11 sierpnia 1937 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaj Jeżow wydał rozkaz 00485. Na jego podstawie mniejszość polska z terenów Związku Sowieckiego została poddana systematycznemu ludobójstwu. Do listopada 1938 r. Sowieci wymordowali ponad 111 tysięcy Polaków. Dziś mija 79 lat od początku akcji antypolskiej.

Kazimierz Małycha - nestor bydgoskiego dziennikarstwa

Krzysztof Osiński | 5 sie 16:40 Dzisiaj nieco zapomniany, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu był jednym z najbardziej znanych i cenionych bydgoskich dziennikarzy, aktywny w zawodzie przez ponad pół wieku. Doczekał się biogramów w słownikach oraz licznych nagród i odznaczeń.

Po bydgoskiej synagodze zostało niewiele

Krzysztof Osiński | 22 lip 20:07 Jeszcze w okresie międzywojennym w Bydgoszczy można było odnaleźć wiele śladów obecności mniejszości żydowskiej. Najbardziej rozpoznawalnym z nich była synagoga. W następstwie okupacyjnej polityki władz niemieckich z czasu II wojny światowej dziś nie ma już po niej śladu.

Sprawa kanoniera Duńca

Krzysztof Osiński | 15 lip 15:42 Powszechnie uważa się, że podczas utrwalania ustroju komunistycznego mordowaniem żołnierzy podziemia niepodległościowego zajmowała się tylko cywilna bezpieka. Tymczasem brali w tym udział również przedstawiciele wojska i wojskowej bezpieki. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest sprawa Józefa Duńca.

Chwilowy powiew wolności

Krzysztof Osiński | 9 lip 16:10 Od pierwszego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy minęło 36 lat. Było to wydarzenie bez precedensu. Stanowiło wyłom w komunistycznym monopolu na władzę i przejaw działalności skutecznej i niezależnej od rządzących.

Bydgoscy krzewiciele antysemityzmu

Krzysztof Osiński | 17 cze 12:05 „Szabes Kurier” to jedna z najbardziej antysemickich gazet w międzywojennej Polsce. Wydawano ją w Bydgoszczy, a nakład dochodził niekiedy nawet do 50 tys. egzemplarzy.

Klęska komunistów w wyborach czerwcowych w 1989 roku

Krzysztof Osiński | 4 cze 12:57 Wybory parlamentarne z 1989 r. stanowią granicę funkcjonowania komunizmu w Polsce. To był koniec władzy komunistów i początek transformacji ustrojowej, która wprowadzała nowe, demokratyczne zasady.

Jan Żychoń: Bydgoski as wywiadu

Krzysztof Osiński | 29 maj 11:43 Jeden z największych asów polskiego wywiadu okresie międzywojennego był związany z Bydgoszczą. Jego losy były równie pogmatwane jak czasy, w których przyszło mu żyć.

Obóz pracy w Potulicach. Tu ginęły przede wszystkim dzieci

Krzysztof Osiński | 20 maj 11:38 W czasie wojny Niemcy utworzyli 1634 obozy koncentracyjne i ponad 900 obozów pracy. Jeden z takich obozów znajdował się w Potulicach pod Bydgoszczą. Było to miejsce martyrologii wielu Polaków. Przez obóz ten przeszło ok. 25 tys. osób, z czego blisko 1300 zginęło.

Historia: „Solidarność” wobec majowego święta

Krzysztof Osiński | 3 maj 10:03 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.