Szukają historii Pomorzanina. Podziel się fotosem, anegdotą

Redaktor | 29 cze 14:47 Zapraszamy, byście stali się częścią naszej wystawy! Szukamy starych zdjęć, wycinków, opowieści, które mogłyby stać się jej częścią – zapowiadają nowi właściciele Pomorzanina. Wkrótce w kinie zostaną wyeksponowana zbiory historyczne.

Węgierskie losy dowódcy bydgoskiego pułku [Z BYDGOSZCZĄ W TLE]

Krzysztof Drozdowski | 20 cze 20:22 Z oddziałów bydgoskiego międzywojennego garnizonu wojskowego wielu podoficerów i oficerów po klęsce wrześniowej przeszło do konspiracji. Statystycznie największa ilość konspiratorów wywodziła się z 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który przez bydgoszczan nazywany był „Dziećmi Bydgoszczy”. Był to zdecydowanie ulubiony pułk mieszkańców miasta, który mógł konkurować z...

Uratujmy Izbę Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy!

Krzysztof Drozdowski | 8 cze 19:04 Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei nie mają łatwo w naszym mieście: działają społecznie, a koszty, które ponoszą, są całkowicie realne. Po śmierci przewodniczącej Stowarzyszenia znów stanęli pod ścianą. Za pomocą zbiórki crowdfundingowej zbierają na czynsz za obiekt, który wynajmują.

Niemiecka rodzina w polskiej Bydgoszczy

Krzysztof Drozdowski | 21 maj 13:18 Niemiecka rodzina Kreskich osiedliła się w Bydgoszczy jeszcze w czasie, gdy miasto znajdowało się pod pruską okupacją. W 1920 r., gdy większość Niemców opuszczała miast, oni zostali i byli praworządnymi obywatelami. Po wybuchu wojny głowa rodziny wstąpiła do NSDAP. Z miasta uciekli dopiero przed Armią Czerwoną.

Superszpieg z Bydgoszczy zdobywał Monte Cassino

Krzysztof Drozdowski | 18 maj 14:44 18 maja 1944 r., po kilku dniach zaciętych i krwawych walk, polscy żołnierze weszli na teren klasztoru znajdującego się na wzgórzu Monte Cassino. Wśród nich zabrakło człowieka, który przez całe dwudziestolecie międzywojenne „naprzykrzał się” Niemcom i wsławił się wieloma akcjami szpiegowskimi. Zmarł dzień wcześniej w wyniku odniesionych ran podczas jednego z licznych...

Krzyżacka zemsta na Wyszogrodzie. Minęło 690 lat

Krzysztof Drozdowski | 12 maj 19:31 12 maja 1330 roku załoga Wyszogrodu poddała się Krzyżakom, a gród wraz z przyległościami został zniszczony. Krzyżacy srodze zemścili się za dotychczasowe, zaczepne działania załogi warowni. Obecnie tereny Wyszogrodu są częścią Bydgoszczy.

Miasto spowite kirem. Tak Piłsudskiego żegnano w Bydgoszczy

Krzysztof Drozdowski | 12 maj 18:05 12 maja 1935 roku na wieczną wartę odszedł marszałek Józef Piłsudski. Chociaż na terenach Wielkopolski i Kujaw nie cieszył się zbytnią popularnością, bydgoszczanie z żalem przyjęli wiadomość o jego śmierci.