Po bydgoskiej synagodze zostało niewiele

Krzysztof Osiński | 22 lip 2017 Jeszcze w okresie międzywojennym w Bydgoszczy można było odnaleźć wiele śladów obecności mniejszości żydowskiej. Najbardziej rozpoznawalnym z nich była synagoga. W następstwie okupacyjnej polityki władz niemieckich z czasu II wojny światowej dziś nie ma już po niej śladu.

Sprawa kanoniera Duńca

Krzysztof Osiński | 15 lip 2017 Powszechnie uważa się, że podczas utrwalania ustroju komunistycznego mordowaniem żołnierzy podziemia niepodległościowego zajmowała się tylko cywilna bezpieka. Tymczasem brali w tym udział również przedstawiciele wojska i wojskowej bezpieki. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest sprawa Józefa Duńca.

Chwilowy powiew wolności

Krzysztof Osiński | 9 lip 2017 Od pierwszego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy minęło 36 lat. Było to wydarzenie bez precedensu. Stanowiło wyłom w komunistycznym monopolu na władzę i przejaw działalności skutecznej i niezależnej od rządzących.

Bydgoscy krzewiciele antysemityzmu

Krzysztof Osiński | 17 cze 2017 „Szabes Kurier” to jedna z najbardziej antysemickich gazet w międzywojennej Polsce. Wydawano ją w Bydgoszczy, a nakład dochodził niekiedy nawet do 50 tys. egzemplarzy.

Klęska komunistów w wyborach czerwcowych w 1989 roku

Krzysztof Osiński | 4 cze 2017 Wybory parlamentarne z 1989 r. stanowią granicę funkcjonowania komunizmu w Polsce. To był koniec władzy komunistów i początek transformacji ustrojowej, która wprowadzała nowe, demokratyczne zasady.

Jan Żychoń: Bydgoski as wywiadu

Krzysztof Osiński | 29 maj 2017 Jeden z największych asów polskiego wywiadu okresie międzywojennego był związany z Bydgoszczą. Jego losy były równie pogmatwane jak czasy, w których przyszło mu żyć.

Obóz pracy w Potulicach. Tu ginęły przede wszystkim dzieci

Krzysztof Osiński | 20 maj 2017 W czasie wojny Niemcy utworzyli 1634 obozy koncentracyjne i ponad 900 obozów pracy. Jeden z takich obozów znajdował się w Potulicach pod Bydgoszczą. Było to miejsce martyrologii wielu Polaków. Przez obóz ten przeszło ok. 25 tys. osób, z czego blisko 1300 zginęło.

Historia: „Solidarność” wobec majowego święta

Krzysztof Osiński | 3 maj 2017 Stan wojenny przyczynił się do likwidacji „Solidarności”, ale nie zniechęcił ludzi do walki z komunizmem. Wyrazem tej walki było zakłócanie pochodów pierwszomajowych albo organizowanie alternatywnych kontrpochodów.

Historia "TB": Niech się święci 1 Maja

Krzysztof Osiński | 1 maj 2017 Pierwszy maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt celebrowanych w PRL. Komuniści upamiętniali wówczas i honorowali ludzi pracy, w imieniu których rzekomo sprawowali władzę.

Bydgoska Wieża Bismarcka

Krzysztof Osiński | 30 kwi 2017 Dla Niemców była symbolem narodowej dumy i wielkości. Dla Polaków symbolem zniewolenia i podporządkowania państwu zaborczemu.

Zdrajca na piedestale. Rola-Żymierski Honorowym Obywatelem

Redaktor | 9 kwi 2017 Od upadku komunizmu w Polsce minęło już 28 lat, jednak bydgoszczanie nadal mają problem z odrzuceniem reliktów dawnego ustroju. Honorowym obywatelem miasta wciąż jest Michał Rola-Żymierski, chociaż tytuł ten nadano mu bezprawnie, a on sam nie był godzien, aby go otrzymać.

Takiej Gdańskiej już nie ma. Niezwykła historia salonu miasta

Magdalena Liczkowska | 1 kwi 2017 W jednym sklepie na dzieci czekała karuzela i żywe małpy, gdzie indziej można było pokibicować zapaśnikom albo udać się na seans spirytystyczny indyjskiego fakira Bena-Aliego. Takimi atrakcjami kusiła kiedyś bydgoszczan ul. Gdańska.

Honorowy obywatel Bydgoszczy ma polską krew na rękach

Wojciech Bielawa | 20 mar 2017 Michał Rola-Żymierski wciąż jest honorowym obywatelem Bydgoszczy. Historyk Krzysztof Halicki z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy zaapelował do władz miasta, aby pozbawiły sowieckiego szpiega tego zaszczytnego tytułu.

Tajemnicza śmierć na polu

Redaktor | 23 lut 2017 Od śmierci Piotra Bartoszcze minęły 33 lata, jednak do dziś nie wyjaśniono okoliczności tego tragicznego wydarzenia. Jego przyjaciele są przekonani, że został zamordowany.