Wojskowa feta w Bydgoszczy. Śmigły-Rydz honorowym obywatelem

Krzysztof Drozdowski | 30 maj 2021 Latem 1937 r. odbyły się największe w dwudziestoleciu międzywojennym manewry wojskowe na Pomorzu. Ich zwieńczeniem była wielka defilada na bydgoskim placu Wolności. Z okazji tych wydarzeń naczelny wódz, marszałek Edward Śmigły-Rydz, otrzymał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy.

Nie ma pomnika na 100-lecie powrotu do Macierzy, bo są kwiaciarnie

Krzysztof Drozdowski | 24 maj 2021 20 stycznia 2020 roku obchodziliśmy w Bydgoszczy 100-lecie powrotu miasta do Macierzy po 148 latach pruskiego zaboru. Z tej okazji władze miasta zapewniały, że zostanie zorganizowany konkurs na pomnik, rzeźbę lub instalację artystyczną upamiętniającą to podniosłe wydarzenie. Rok po tej wielkiej rocznicy z obietnic nic nie zostało zrealizowane i nie zapowiada się by coś mogło się...

Były milicjant trzymał w szafie dokumenty bezpieki

kd | 23 maj 2021 Dzięki wspólnemu działaniu OKŚZpNP i ABW w Katowicach doszło do odzyskania dokumentów, wytworzonych w latach 1975-1990 przez organy bezpieczeństwa państwa, które znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej

Za wiarę i ojczyznę! W Toruniu odsłonili pomnik pomordowanych duchownych

kd | 18 maj 2021 Pamięci pomordowanych duchownych, zakonników i sióstr zakonnych poświęcony jest pomnik, który 17 maja został odsłonięty przez marszałka Piotra Całbeckiego w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Mającą ekumeniczny charakter uroczystość rozpoczęło nabożeństwo majowe z udziałem biskupa ordynariusza diecezji toruńskiej i administratora diecezji bydgoskiej...

Poszukiwacze Bursztynowej Komnaty ruszają na kolejne poszukiwania

Krzysztof Drozdowski | 12 maj 2021 Ponad 30 osób weźmie udział w kolejnych poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty w Mamerkach. Tym razem jednak pomimo wielkiego celu przedsięwzięcia skupią się na poszukiwaniu zaginionego archiwum niemieckich sił zbrojnych oraz kompletu porcelany

Kapitulacja III Rzeszy czyli początek zimnej wojny

Krzysztof Drozdowski | 8 maj 2021 8 maja 1945 roku przedstawiciele III Rzeszy podpisali bezwarunkową kapitulację. Dzień wcześniej, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym, a dzień później ponownie podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji. Tym razem odbyło się to przy udziale przedstawicieli ZSRR oraz Francji.

Układ Warszawski kontra NATO. Bydgoszcz miała być poatomową pustynią

Krzysztof Drozdowski | 5 maj 2021 W gabinetach wojskowych Układu Warszawskiego oraz NATO opracowywano plany mającej lada chwila wybuchnąć III wojny światowej. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że będzie to konflikt z masowym zastosowaniem broni jądrowej. W wyniku wojny Polska miała stać się areną walk, a jej miasta uległyby zniszczeniu po atomowych atakach przeprowadzonych ze strony wojsk zachodnich.

Schrony, tunele, ukrycia. O bydgoskiej Obronie Cywilnej

Krzysztof Drozdowski | 1 maj 2021 Plany, czasem metalowe, gazoszczelne drzwi, rzadziej inne elementy infrastruktury. Niewiele więcej możemy spodziewać się po 218 schronach, które przetrwały w Bydgoszczy. Większość jest zupełnie zniszczona.

Niesamowite znalezisko w lesie. Na odkrycie czekało 76 lat [GALERIA]

Krzysztof Drozdowski | 17 kwi 2021 Podczas prowadzenia prac sadzenia, na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice, odkopano kankę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu i leśnika, wówczas mieszkającego na terenie Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku.

1055 rocznica Chrztu Polski [KARTKA Z KALENDARZA]

Krzysztof Drozdowski | 14 kwi 2021 22 lutego 2019 roku uchwalone zostało święto państwowe upamiętniające chrzest Polski. Musimy sobie zdać sprawę, że jest to święto mocno symboliczne, data - umowna.

Święta Wielkanocne z bydgoskimi ułanami

Krzysztof Drozdowski | 4 kwi 2021 Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w chrześcijaństwie. O tym jak wyglądały świąteczne uroczystości u ułanów z 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pisze Krzysztof Drozdowski.