Historia 18 paź 18:22 | Redaktor

19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład Wiesława Trzeciakowskiego „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”. 

Podczas wykładu zostanie omówiona sytuacja Kościoła katolickiego i duchowieństwa w Bydgoszczy jesienią 1939 roku na podstawie dokumentacji polskiej i niemieckiej. Zostaną też przedstawione dramatyczne losy polskich księży w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Punktem wyjścia prezentacji będą fotografie (m.in.: zdjęcie polskich zakładników – sześciu księży ze Starego Rynku z 9 września 1939 roku) oraz relacje świadków.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę (19 października) o godz. 17.00, w budynku Zbiorów Archeologicznych (ul. Mennica 2), na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”. Obowiązuje bilet wstępu (5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy).

Wiesław Trzeciakowski, ur. w 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poeta, prozaik, tłumacz i badacz niemieckiej poezji (m.in. twórczość Novalisa) i eseistyki artystycznej, krytyk literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także naukowo problematyką historyczną (dot. stosunków polsko-niemieckich i historii Bydgoszczy, m.in. dzieło dokumentalno-historyczne „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”, trzy wydania, poszerz. 2013, nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2012 roku).

Autor i współautor 32 książek literackich i historycznych. Wydał do tej pory dwa tomy opowiadań: „Uwodziciele. Kryształowa biblioteka”, 1996; „Śmierć w kwitnącym sadzie”, 2002. Na swoim koncie ma także kilkaset publikacji prasowych (eseje, przekłady, wiersze, opowiadania, artykuły naukowe z historii, literatury i filozofii, recenzje) w znanych czasopismach polskich.

Od środowiska katolickiego Bydgoszczy z rąk ks. biskupa J. Tyrawy otrzymał medal - statuetkę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej za rok 2015. W 2018 roku (XVIII edycja) otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu w kategorii „kultura” - za twórczość z okazji 40-lecia pracy literackiej.

Mateusz Soliński, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor