Historia 3 kwi 2020 | kd
IPN wirtualnie przypomni o Zbrodni Katyńskiej

mat. IPN Gdańsk

Wykład online, wirtualna promocja materiałów edukacyjnych, koncert patriotyczny, telewizyjny reportaż edukacyjny i upamiętnienia. To wszystko przygotował IPN w ramach 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Tegoroczne obchody 80 lecia Zbrodni Katyńskiej odbywają się w cieniu epidemii koronawirusa. Z tego względu wiele przygotowywanych od dłuższego czasu uroczystości zostało odwołanych. Inne zostają przenoszone do świata wirtualnego. Tak też się stanie w przypadku działań organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Dla uczczenia ofiar Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej IPN Gdańsk wraz z Radio Gdańsk, Muzeum II Wojny Światowej oraz Lotto, przygotowali koncer fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz premiera płyty Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010. Audycja odbędzie się na falach Radia Gdańsk, 4 kwietnia o godz. 19:00.

10 kwietnia na stronie internetowej gdańskiego oddziału IPN oraz w mediach społecznościowych prezentowana będzie prezentacja multimedialna wraz z komentarzem pracownika IPN. Ten mini-wykład w całości będzie poświęcony zagadnieniom związanym ze Zbrodnią Katyńską.

– Zbrodnia Katyńska była bardzo ważną częścią stalinowskiego planu całkowitego zniszczenia Polski. Jednym z najważniejszych środków służących do tego strasznego celu było wymordowanie polskich elit, jak największej grupy Polaków aktywnych politycznie, społecznie, naukowo, patriotycznie. Dotyczyło to oczywiście wszystkich oficerów, zarówno zawodowych jak i rezerwy, na których wydano bezwzględny wyrok śmierci – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Tak jak w zachodniej części Rzeczypospolitej zbrodniczą eksterminację realizowali już od września 1939 roku Niemcy mordując dziesiątkami tysięcy kwiat polskiego społeczeństwa, tak we wschodniej części naszej Ojczyzny swój ludobójczy plan zaczęła realizować czerwona, stalinowska Rosja. „Fabryka śmierci” w Katyńskim Lesie miała już w działaniach Stalina swoją przerażającą historię, gdy tysiącami mordowano mieszkańców obwodu smoleńskiego, w drugiej połowie lat trzydziestych, w okresie tzw. Wielkiego Terroru. W kwietniu 1940 roku ludobójczy proceder realizowany głównie siłami NKWD Obwodu Smoleńskiego został wznowiony – dodaje.

 

Oprac. KD na podst. IPN Gdańsk

kd Autor