Historia 17 paź 2018 | Redaktor
Na Bydgoskiej Łączce odkryto kolejne szczątki żołnierzy

materiał ilustracyjny / fot. Anna Kopeć

Na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej trwa kolejny etap poszukiwania ciał żołnierzy wyklętych. Prace potrwają do przyszłego tygodnia, jednak już udało się odnaleźć szczątki dwóch osób. Na razie nieznana jest ich tożsamość.

Pierwsze ekshumacje na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej prowadzono w kwietniu 2017 roku. Ich celem było odnalezienie miejsc pogrzebania szczątków pięciu żołnierzy oddziału Ryszarda Buczkowskiego „Tarzana”, rozstrzelanych w Bydgoszczy 17 stycznia 1947 r. w więzieniu na Wałach Jagiellońskich. Poszukiwanych nie odnaleziono, jednak uzyskane wyniki badań pozwoliły na sprecyzowanie położenia grobów więźniów z okresu stalinizmu. Dlatego też w styczniu tego roku prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział wznowienie prac.

Naukowcy wrócili na cmentarz w czerwcu. Wtedy też odnaleziono szczątki trzech żołnierzy Armii Krajowej - Tadeusza Ośki, Ludwika Augustyniaka i Floriana Dutkiewicza, którzy zostali straceni w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich w 1946 roku.

Obecnie trwa kolejny etap prac. Jak czytamy na profilu „Żołnierze Wyklęci Bydgoszcz” pod współczesnym grobem odkryto kolejne szczątki, prawdopodobnie dwóch zamordowanych żołnierzy. Dr Alicja Paczoska-Hauke, główny koordynator w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji Delegatury IPN w Bydgoszczy, poinformowała nas, że prace na cmentarzu potrwają do końca przyszłego tygodnia. Być może wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na temat tożsamości odnalezionych.

Ekshumacjami na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej zajmuje się Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor