Historia 1 sie 2020 | Krzysztof Drozdowski
Niezwykła wystawa na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

mat. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego

10 sierpnia o godzinie 16.00 w Izbie Pamięci Generał Kuklińskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa multimedialna „Bitwa Warszawska 1920 – Polacy w obronie Europy”.

20 września 1920 r., na zamkniętym posiedzeniu rządu rosyjskiego, jego premier i bolszewicki dyktator Włodzimierz Lenin scharakteryzował sytuację polityczną w Europie Zachodniej:

„Wszystko tam było gotowe do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji”.

Nowo otwarta wystawa będzie zbiorem unikatowych archiwalnych materiałów na temat jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości. Sto wyselekcjonowanych zdjęć na setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” opracowano na podstawie licznych publikacji historycznych prof. Józefa Szaniawskiego.

Na ekranach multimedialnych zostaną przedstawione m.in. sztabowe mapy, dokumenty, fotografie oraz plakaty wojenne. Dzięki współpracy z Archiwum Akt Nowych udostępniony został także film niemy „Od Komendanta do Marszałka”.

Wstęp wolny. Mecenasem wystawy jest grupa LOTOS oraz Polska Fundacja Narodowa.


Izba Pamięci Generała Kuklińskiego to unikalna ekspozycja muzealna, dokumentująca bezprecedensową misję wywiadowczą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, bohatera Polski i Ameryki, pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO, który ryzykując swoje życie i własnej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem. Uchronił w ten sposób Europę i świat przed wybuchem III wojny światowej. Pułkownik Ryszard Kukliński, zwany Konradem Wallenrodem XX wieku, w latach 1972 – 1981 zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego została założona w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jest to najbardziej efektywne muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Ukazuje nie tylko wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale zarazem stanowi promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Oddziałuje emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie Polaków. Od 2016 roku po pośmiertnym awansie na stopień generalski, nazwa muzeum zmieniła się na Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.