Historia 18 sty 2019 | Redaktor
Sowieci  zaczęli w Bydgoszczy nową okupację [WYKŁAD]

oficjalny plakat wydarzenia (fragment)

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z cyklu „Bez przedawnienia”. 23 stycznia na strychu biblioteki odbędzie się wykład pt. „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja”.

Spotkanie będzie mieć miejsce w przeddzień rocznicy zdobycia Bydgoszczy przez Sowietów 24 stycznia 1945 roku. – Komunistyczna propaganda w Polsce „ludowej” świętowała ten dzień jako tzw. wyzwolenie. W rzeczywistości obecność Armii Czerwonej uniemożliwiła odbudowanie niepodległego państwa polskiego, a komuniści dzięki niej sięgnęli po władzę – tłumaczą organizatorzy spotkania. – Wojska sowieckie walczące z niemieckim okupantem nie przynosiły Polsce wolności, a realizowały imperialne plany nakreślone przez Józefa Stalina – czytamy w zapowiedzi.   

Wykład wygłosi Remigusz Ławniczak, historyk-archiwista z bydgoskiej Delegatury IPN. Od 2012 r. jest członkiem Zarządu Klub Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy. Obecnie zajmuje się badaniem stosunku mieszkańców województwa pomorskiego do władzy komunistycznej w latach 1945–1950.

Spotkanie rozpocznie się 23 stycznia o godz. 17.00 na strychu Biblioteki Głównej WiMBP (Stary Rynek 24).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor