Historia 27 cze 2018 | Redaktor
Trwają prace na „bydgoskiej łączce”. Znaleziono szczątki AK-owców?

fot. Anna Kopeć

Trwa kolejny etap prac IPN na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Odnalezione szczątki prawdopodobnie należą do straconych w 1946 r. żołnierzy Armii Krajowej.

Specjaliści z Biura  Poszukiwań i Identyfikacji IPN i wolontariusze szukają miejsc pochówków więźniów politycznych z lat 1945-1956, grzebanych potajemnie na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. 

Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN spodziewa się, że w badanej obecnie kwaterze spoczywają żołnierze Armii Krajowej: Ludwik Augustyniak, Florian Dutkiewicz i Tadeusz Ośko, straceni w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich w 1946 roku. Aby to zweryfikować, konieczne będą badania genetyczne.

Na początku tygodnia archeolodzy i wolontariusze przeszukiwali i oczyszczali kwaterę, dziś (27 czerwca) trwają już ekshumacje.

fot. Anna Kopeć

Jeśli badania potwierdzą tożsamość żołnierzy, zostaną oni pochowani z honorami. – Mamy nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy w ten sposób uczcić w Bydgoszczy stulecie niepodległości – mów dr Alicja Paczoska-Hauke.

Dutkiewicz i Augustyniak byli powstańcami wielkopolskimi, przedwojennymi oficerami Wojska Polskiego, wszyscy trzej natomiast byli żołnierzami Armii Krajowej, po wojnie działali w podziemiu antykomunistycznym.

Zostali straceni tego samego dnia, 27 listopada 1946 roku, i najprawdopobniej pochowani w jednym bezimiennym dole.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor