Historia 8 cze 19:04 | Krzysztof Drozdowski
Uratujmy Izbę Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy!

fot. zrzutka.pl/h5dpsb

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei nie mają łatwo w naszym mieście: działają społecznie, a koszty, które ponoszą, są całkowicie realne. Po śmierci przewodniczącej Stowarzyszenia znów stanęli pod ścianą. Za pomocą zbiórki crowdfundingowej zbierają na czynsz za obiekt, który wynajmują.

Izba, w której możemy oglądać dawne wyposażenie kolejowe znajduje się pomiędzy III a IV peronem dworca głównego PKP. Możemy w niej podziwiać wiele unikalnych przedmiotów. 

Członkowie Stowarzyszenia wystosowali apel do wszystkich miłośników kolejnictwa oraz osób dobrego serca o wsparcie finansowe. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na opłacenie czynszu za wynajmowane pomieszczenia

 

Jesteśmy Stowarzyszeniem Miłośników Kolei złożonym z miłośników, uczniów "kolejówki" oraz byłych pracowników kolei, które aktywnie działa na terenie Bydgoszczy. Prowadzimy Izbę Tradycji Kolejnictwa, która mieści się w budynku pierwszego Dworca Kolejowego - znajduje się on pomiędzy peronem III a IV. W budynku tym gromadzimy pamiątki związane z bydgoskim węzłem kolejowym - mamy bogate zbiory: mundury, pulpit nastawczy, dźwignie zwrotnicowe, tablice relacyjne, bileterka ze starymi biletami, prace dyplomowe uczniów dawanego Technikum Kolejowego oraz wiele innych eksponatów kolejowych. Angażujemy się w wiele akcji w naszym mieście m.in. Europejski Dzień Bez Samochodu, Dzień Kolejarza, Dzień Dziecka. Podczas tych wydarzeń udostępnialiśmy do zwiedzania nieodpłatnie naszą Izbę - mieliśmy wielu odwiedzających. Działaliśmy spokojnie i snuliśmy wizje na przyszłość do dnia 23 czerwca 2019 - w tym dniu odeszła nagle na wieczną służbę nasza Pani Prezes i założycielka stowarzyszenia - Mirosława Michalska-Winkel. Od tamtej pory Stowarzyszenie zmaga się z problemami natury finansowej i funkcjonuje dzięki determinacji jego członków oraz pomocy m.in. Technikum Kolejowego, które opłacało czynsz za budynek przez kilka miesięcy. W tych trudnych dla nas czasach postanowiliśmy prosić Państwa o wsparcie finansowe na dalsze opłacenie czynszu wynajmowanego przez Stowarzyszenie budynku. Bez tego wsparcia niestety grozi nam zamknięcie.

W powstanie Izby włożyliśmy dużo pracy i cały czas mimo problemów finansowych zdobywamy nowe eksponaty. Chcemy dalej prowadzić naszą działalność opowiadając piękną historię polskiej kolei. 

 

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/h5dpsb

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.