Historia 19 sty 20:29 | Redaktor
W Muzeum Okręgowym nadal trwają Gody [ZDJĘCIA]

fot. K. Gulbicka

Ludowym tradycjom bożonarodzeniowym poświęcona jest wystawa, którą można jeszcze oglądać w bydgoskim muzeum. Zobaczymy na niej m.in. oryginalny... dywan z piasku, sypany na Kujawach jako świąteczna dekoracja. Na spotkanie muzealnicy zapraszają w czwartek (23 stycznia) o godz. 17.00 do Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej.

Ekspozycja „Idą Gody, Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej” składa się z dwóch części: pierwsza to zaaranżowana izba kujawska, w której zobaczymy przedmioty codziennego użytku, potrawy, stroje, świąteczne ozdoby.

Ukazany został tu m.in. kujawski zwyczaj usypywania w izbie wzorów geometrycznych kwiatowych  z drobnego piasku. Specjalnie na potrzeby ekspozycji takie dzieło przygotowała Zofia Szmajda-Mierzwicka,98-letnia artystka ludowa z Gajówki pod Kowalem.

fot. W. Woźniak, materiały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

W drugiej wystawy znajdziemy szopki ludowe, wykonane w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat przez artystów Pałuk, Kujaw, Kaszub oraz Krajny.

Wśród eksponatów jest m.in. szopka Józefa Skawińskiego z Siedleczka, zrobiona z 3000 sklinowanych drewnianych elementów.

Wystawa jest dostępna do 23 lutego w budynku Zbiorów Archeologicznych MOB (ul. Mennica 2) na Wyspie Młyńskiej. Można zwiedzać ją indywidualnie lub z przewodnikiem, który opowie o tradycjach i poszczególnych elementach zaaranżowanej izby.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor