Katolicka Bydgoszcz 2 lis 12:05 | Redaktor
Zmarł o. Marek Karczewski CSSp

fot. Marcin Jarzembowski

Po krótkiej i ciężkiej chorobie 31 października zmarł ojciec Marek Karczewski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego, proboszcz parafii Chrystusa Króla i bł. Daniela Brottiera w Chojnicach.

Czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego w kościele w Chojnicach rozpocznie się w niedzielę, 4 listopada, o godz. 16.30. Następnie Mszy św. o godz. 18 przewodniczyć będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 5 listopada, o godz. 11 w kościele Niepokalanego Serca Maryi przy ul. Glinki 40 w Bydgoszczy.

Wspólnota zakonna Zgromadzenia Ducha Świętego łączy się w modlitwie z rodziną ojca Marka. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie…

Ojciec Marek Karczewski CSSp urodził się 20 listopada 1961 roku w Sicienku w województwie bydgoskim jako syn Stefana i Anny, trzeci z braci. Sakrament chrztu otrzymał 10 grudnia 1961 roku w Dąbrówce Nowej. W latach 1968-76 uczęszczał do szkoły podstawowej w Sicienku, a następnie do II LO w Bydgoszczy, które ukończył w 1980 roku. 28 czerwca 1980 roku został przyjęty do Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy i w latach 1980-81 odbył nowicjat. Pierwsze śluby zakonne złożył 17 września 1981 roku, a śluby wieczyste 13 czerwca 1986 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 lutego 1987 roku w Bydgoszczy. Po święceniach rozpoczął studia specjalistyczne w dziedzinie teologii biblijnej na ATK w Warszawie. Decyzją ówczesnej Rady Prowincjalnej mianowany został prefektem w Domu Studiów Misyjnych w Bydgoszczy, następnie prefektem w Wyższym Misyjnym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy. 30 lipca 1990 roku został mianowany przełożonym domu zakonnego i mistrzem nowicjatu w Chełmszczonce, a 15 sierpnia 1992 roku – przełożonym domu zakonnego w Puszczykówku i rektorem Ośrodka Duszpasterskiego św. Józefa. 10 września 1998 roku ojciec Marek został proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykówku. Pełnił również funkcję kapelana w miejscowym szpitalu. 1 sierpnia 2001 roku mianowany został rektorem kościoła pw. Ducha Świętego w Bydgoszczy i przełożonym wspólnoty zakonnej. 1 września 2002 roku został rektorem WSD Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. 9 grudnia 2004 roku dekretem biskupa Jana Tyrawy ojcu Markowi została powierzona funkcja diecezjalnego duszpasterza ds. Apostolstwa Trzeźwości. 1 września 2006 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Ducha Świętego, a także przełożonym wspólnoty zakonnej. 12 lipca 2011 roku ojciec Marek został mianowany I Asystentem Prowincjalnym. 6 sierpnia 2014 roku objął posługę proboszcza w parafii Chrystusa Króla i bł. Daniela Brottiera w Chojnicach. 1 września 2014 roku na mocy dekretu biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny został przełożonym wspólnoty zakonnej. Powołany został też do pełnienia funkcji kapelana Aresztu Śledczego w Chojnicach. Zmarł 31 października 2018 roku po krótkiej, ale bardzo ciężkiej chorobie.

Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor