Komunikacja 13 lis 2019 | Zofia Płachta
Tańsze bilety dla dzieci i młodzieży z gmin ościennych

fot. Anna Kopeć

Prezydent Rafał Bruski wraz z wójtami okolicznych gmin i przedstawicielem ZDMiKP 13 listopada podpisali aneksy do umów, związane z wprowadzeniem Metropolitalnej Karty Uczniowskiej i Metropolitalnej Karty Malucha.

To kontynuacja działań związanych z uchwałą przyjętą podczas sesji Rady Miasta 30 października. Zgodnie z nią wprowadzone zostaną udogodnienia dla dzieci i młodzieży szkolnej z gmin współpracujących z miastem w ramach Metropolii Bydgoszcz. 

- To przełomowy moment – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora do spraw transportu ZDMiKP. - Moment, który pokazuje, że nasz transport publiczny rozwinął się na tyle, że możemy sobie na tak duży krok pozwolić – podkreślał.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na obszarze gmin Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko i Białe Błota zacznie funkcjonować Metropolitalna Karta Uczniowska, unikatowa dla każdej z gmin. Umożliwi ona uczniom zarówno korzystanie z przejazdów na liniach międzygminnych, jak i wybieranie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy za niższą opłatą.

fot. Anna Kopeć

Po odebraniu Karty Metropolitalnej użytkownicy będą mogli korzystać z biletu miesięcznego na Karcie Miejskiej za 10 zł lub rocznego za 100 zł, tak jak uczniowie mieszkający w Bydgoszczy. Taką samą możliwość otrzymają również najmłodsi – rodzice dzieci od 4 do 7 lat mogą odebrać Metropolitalną Kartę Malucha, która również umożliwi tańsze podróżowanie dziecka.

fot. Anna Kopeć

Metropolitalne Karty Uczniowskie i Malucha będą funkcjonować już od 1 grudnia. Forma sprzedaży biletów i doładowywania Karty Miejskiej nie ulega zmianie. Podróżujący ze zniżką musza posiadać przy sobie ważny bilet (Kartę Miejską), ważną legitymację szkolną oraz Metropolitalną Kartę Uczniowską lub Malucha.

Inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie transportem publicznym – jak przypomniał Rafał Grzegorzewski, pięć lat temu funkcjonowała jedna linia międzygminna, dziś sieć komunikacyjna rozrosła się do dziewięciu linii międzygminnych.