Komunikacja 4 lip 2019 | Redaktor
Trwa budowa sygnalizacji na Pelplińskiej-Orląt Lwowskich

fot. St. Sitarek, Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Budowa sygnalizacji świetlnej na feralnym skrzyżowaniu ulic Pelplińskiej, Orląt Lwowskich oraz Lawinowej już się rozpoczęła. Światła mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa kierowców wyjeżdżających z podporządkowanych ulic oraz pieszych. Prace pochłoną pół miliona złotych.

Sygnalizacja świetlna jest montowana na wszystkich wlotach skrzyżowania Pelplińskiej, Orląt Lwowskich oraz Lawinowej. Skorygowane zostanie też oznakowanie poziome. Obecnie trwa układanie instalacji. Wkrótce ustawione zostaną sygnalizatory.

Koszt inwestycji to prawie 530 tysięcy złotych. Wyłoniony w przetargu wykonawca na montaż ma 50 dni. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jeszcze w trakcie wakacji. 

Na ul. Pelplińskiej w tym roku doświetlone zostaną też łącznie cztery przejścia dla pieszych. Wykorzystany do tego zostanie nowoczesny system oświetlenia wertykalnego. Przejścia  wyposażone bedą w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. W ten sposób samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.

W pierwszej kolejności wykonane zostaną prace na trzech przejściach, które zgłosili mieszkańcy w trakcie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego: ul. Pelplińska / ul. Derdowskiego (południowe przejście dla pieszych), ul. Pelplińska / ul. Jarużyńska, ul. Pelplińska / ul. Galla Anonima. Prace budowlane rozpoczną się w tym miesiącu, będą kosztować około 150 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że na fordońskim skrzyżowaniu często dochodziło do kolizji, w ubiegłym roku w krótkim odstępie czasu miały tu miejsce dwa poważne wypadki z udziałem autobusów MZK. Czytaj m.in. Przeklęte skrzyżowanie na Pelplińskiej. Zderzenie auta z autobusem MZK.

Warto dodać, że o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu wnioskowali mieszkańcy Osiedla Tatrzańskiego. W sprawie poprawy bezpieczeństwa przeprowadzono konsultacje społeczne. Z dwóch możliwych rozwiązań budowy sygnalizacji lub ronda – mieszkańcy rekomendowali to drugie. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zapowiedział jednak budowę sygnalizacji, argumentując m.in., że obecny układ geometrii jest dostosowany do jej montażu, i że będzie ona chronić zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Sygnalizacja ma być też tańszym rozwiązaniem. Kozłowicz zapowiedział jednak, że miasto będzie gotowe rozważyć budowę ronda, jeżeli światła nie przyniosą oczekiwanej poprawy.

Źródło: Bydgoszcz.pl, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor