Kultura 27 mar 2019 | Redaktor
Anna Apostolakis-Gluzińska laureatką nagrody za osiągnięcia w dubbingu festiwalu Animocje

Anna Apotolakis-Gluzińska, fot. z archiwum prywatnego laureatki

„Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter” czy też Monika Geller z kultowych „Przyjaciół”, wszędzie tam słyszeliście głos Anny Apostolakis-Gluzińskiej. Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka odbierze 8 kwietnia specjalną nagrodę za osiągnięcia w dubbingu, przyznawaną przez festiwal Animocje w Bydgoszczy, który jest częścią projektu „Wiosna Festiwali”.

Bydgoski festiwal jest jedynym w Polsce wydarzeniem, honorującym gwiazdy tej sztuki.

Anna Apostolakis-Gluzińska urodziła się 26 kwietnia 1961 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (zamiejscowy wydział warszawskiej Akademii Teatralnej). Jej głos jest doskonale znany polskim miłośnikom animacji. Najwyższej próby profesjonalizm i umiejętność wcielania się w skrajnie różne postaci, połączone z charakterystyczną barwą głosu sprawiły, że artystka w sztuce dubbingu osiągnęła niekwestionowane mistrzostwo. Świadczy o tym imponujący dorobek zawodowy - Anna Apostolakis-Gluzińska ma na koncie ponad 500 ról.

Droga do mistrzostwa  

Karierę dubbingową rozpoczęła w połowie lat 90. XX wieku. W 1994 zadebiutowała jednocześnie w filmie fabularnym „Beethoven II” oraz w roli Moniki Geller w polskiej wersji znanego na całym świecie serialu „Przyjaciele”.

Już trzy lata później przyszedł debiut w dubbingu gier komputerowych. Tutaj pierwszą rolą naszej laureatki był występ w grze „Atlantis: Zapomniane opowieści”. Wśród ponad pół tysiąca ról dubbingowych należy wymienić udział w największych produkcjach animowanych.

Głos aktorki słyszymy w takich filmach jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Hotel Transylwania”, „Piękna i Bestia”, „Magiczna zima Muminków”, „Kraina Lodu. Przygoda Olafa”, „Król lew II”, „Uniwersytet Potworny” czy „Zwierzogród”.

Nie tylko filmy!

Laureatka Animocji swego głosu użycza także w grach komputerowych. Dubbingowała postaci w takich grach jak „Wojna krwi. Wiedźmińskie opowieści", „Diablo III: Reper of Souls", „Harry Potter i Insygnia Śmierci, część II", „Star Wars: Battlefront II" czy „Wiedźmin".

Apostolakis-Gluzińska jest także cenioną reżyserką dubbingu. Wyreżyserowała dubbing w kilkudziesięciu filmach i serialach, by wymienić „Koralinę i tajemnicze drzwi”, „Karate Kid”, „Shrek forever”, „Niesamowity Spider-Man”, „Cudowny chłopak”, „Był sobie pies”, „Megamocny”, „Annie”, „Niania i wielkie bum”, 3. części „Bella i Sebastian”. Obecnie reżyseruje m.in. uwielbiany przez dzieci serial „Psi Patrol”, w którym użycza głosu Marshallowi, oraz „Tomek i Przyjaciele” – również hitowy serial dla najmłodszych.

Wręczenie nagrody i spotkanie z Anną Apostolakis-Gluzińską odbędzie się podczas 9. MFFA Animocje, 8 kwietnia 2019, o g. 18:00, w Cafe Szpulka w siedzibie MCK Bydgoszcz. Wstęp wolny.

Jarosław Jaworski, MCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor