Kultura 13 sty 14:41 | Redaktor
Arnold Rezler patronem studia w Polskim Radiu PiK [ZDJĘCIA]

Córka dyrygenta przed tablicą z nowo nadaną nazwą studia/fot. Anna Kopeć

Dyrygenta, wieloletniego szefa orkiestry symfonicznej Rozgłośni Pomorskiej PR, od soboty (11 stycznia) upamiętnia nazwa studia emisyjnego S-1 w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw. Podczas spotkania „Arnold Rezler in memoriam” wspomnieniami dzielili się jego bliscy i współpracownicy.

Arnold Rezler (1909–2000) był wiolonczelistą, kompozytorem, dyrygentem, szefem orkiestry symfonicznej Rozgłośni Pomorskiej PR, która stanowiła zalążek orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

– Był rówieśnikiem radia. Urodził się w 1909 roku, wzrastał w rodzinie z muzyką i z radiem, z tym nowym środkiem przekazu, którego możliwości poznawał – opowiadał Marek Rzepa, kierownik Działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych PR PiK. – Rozgłośnia bydgoska nadała ponad 1000 audycji z udziałem jego orkiestry. Zostało w naszym archiwum ok. 100 godzin muzyki, które ta orkiestra nagrała – wyliczał.

fot. Anna Kopeć

Podczas spotkania zaprezentowane zostały fragmenty nagrań archiwalnych orkiestry radiowej i zarejestrowanych rozmów. Honorowym gościem uroczystości była córka kompozytora, Magdalena Rezler, skrzypaczka. – Jestem dumna, wzruszona, dziękuję Państwu za tę inicjatywę – mówiła.

fot. Anna Kopeć

Przedsięwzięcie jest kontynuacją upamiętniania zasłużonych dla kujawsko-pomorskiej rozgłośni osób. Studio Koncertowe S2 nosi imię im. Jeremiego Przybory, który w Bydgoszczy prowadził m.in. satyryczną audycję „Pokrzywy nad Brdą”.

Uroczystość była także pierwszym z wydarzeń, na które Polskie Radio Pomorza i Kujaw zaprosiło z okazji 85-lecia swojej działalności. 

Wypowiedzi w oparciu o materiały Polskiego Radia PiK

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor