Kultura 5 cze 08:23 | Redaktor
Budował i pisał. Dramat Święcickiego na scenie [ZAPOWIEDŹ]

Józef Święcicki / źródło: Galeria Autorska w Bydgoszczy

Mało kto wie, że wybitny bydgoski architekt zajmował się również literaturą. Galeria Autorska zaprasza na pokaz dramatu Józefa Święckiego.

W czwartek (7 czerwca) w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy (ul. Chocimska 5) o godzinie 18.00 odbędzie się prezentacja dramatu Józefa Święcickiego pt. „Inna droga”. Realizację utworu opracowali i przygotowali Mieczysław Franaszek oraz studenci Akademii Muzycznej Wydział Wokalno-Aktorski w Bydgoszczy.

Józef Święcicki był architektem, budowniczym i dramatopisarzem. Urodził się w Bydgoszczy w 1895 roku. Od połowy lat 80. XIX wieku prowadził dużą pracownię projektową. Jest autorem ponad 60 projektów kamienic w bydgoskim Śródmieściu, aż 21 z nich zrealizował na ulicy Gdańskiej. Tworzył również budynki w innych miastach.

Większość jego projektów to eklektyczne kamienice, w których wykorzystywał stylistykę m.in. renesansu, manieryzmu czy baroku. Jego najbardziej znane dzieła w Bydgoszczy, uznawane za ikony architektury neobarkowej, to: kamienica przy ul. Gdańskiej 63, hotel „Pod Orłem” i kamienica narożna przy placu Wolności 1.

W wolnym czasie zajmował się pisaniem dramatów. Jego utwory prezentowano Teatrze Miejskim i teatrze „Elysium”. W swoim testamencie Święcicki zapisał Bydgoszczy 5 tysięcy marek, a odsetki od tej sumy miały w każdym roku szkolnym trafić do biednych i utalentowanych uczniów bydgoskich szkół ludowych. Dzięki temu ze stypendium jego imienia w latach 1915-1920 skorzystało kilkunastu bydgoskich uczniów, w tym kilku polskich. Święcicki zmarł w 1913 roku i został pochowany na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor