Kultura 13 cze 2018 | Redaktor
Każdy z nas bywa żebrakiem. Wernisaż zdjęć Jacka Solińskiego

Jan Kaja i Jacek Soliński / fot. Kajetans / Wikipedia

- Bieda ubogich materialnie to tylko przyczynek, by odkryć biedę wiele groźniejszą – naszą wspólną nędzę duchową. W tej nędzy jest też nadzieja, bo z niej może zrodzić się pokora, mistrzyni cnót – napisał Jacek Soliński dla dwumiesięcznika „TOPOS”. Współtwórca Galerii Autorskiej zaprasza na wernisaż zdjęć.

W czwartek (14 czerwca) o godzinie 18.00 w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jacka Solińskiego pt. „Wszyscy bywamy żebrakami”. Wernisaż zbiega się w czasie z 39. rocznicą powstania galerii.

W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane również teksty: Karola Alichnowicza, Szymona Babuchowskiego, Jiři Červenki, Piotra Cielesza, Zbigniewa Chojnowskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Barbary Gruszki-Zych, Jana Kaspra, Krzysztofa Koehlera, Wojciecha Kudyby, Lenki Kuhar-Daňhelovej, Małgorzaty Lebdy, Sławomira Matusza, Macieja Mazurka, Artura Nowaczewskiego, Krzysztofa Nowickiego, Jerzego Pluty i Piotra Wiesława Rudzkiego. Utwory przeczytają Mieczysław Franaszek i Roma Warmus.

Jacek Soliński to polski grafik, malarz, publicysta plastyczny i wydawca. Jest współtwórcą Galerii Autorskiej, którą prowadzi razem z Janem Kają. Wystawa zdjęć „Wszyscy bywamy żebrakami” jest zwieńczeniem tryptyku Solińskiego, na który złożyły się ekspozycje: „Obywatele świata” (2016) i „Katechizm żebraczy” (2017).

- Realizując każdą z tych części, żyłem w przeświadczeniu, iż próbuję przekazać coś istotnego. Ta osobliwa misja była dla mnie autodydaktyką. Dzięki niej uczyłem się tak patrzeć, by widzieć. Cykl został zakończony, ale płynące z niego przesłanie trwa dalej. Ufam, że towarzysząca zdjęciom poezja uaktywnia ten przekaz. Przecież poezja pomaga widzieć to, co jest niewidoczne dla oczu – pisze Jacek Soliński.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor